הצעירים של בולטימור כבשו את החלל ואת הזמן

(יוסי דהאן)

בסדרת ראיונות מעניינת ב"ניו יורק טיימס", ג'ורג' ינסי מראייין פילוסופים על נושא הגזע. הראיון האחרון שלו הוא עם Molefe Kete Asante, פילוסוף מאוניברסיטת טמפל, האומר דברים מעניינים על המהומות שהתרחשו לאחרונה בבולטימור בעקבות הריגתו של הצעיר השחור פרדי גריי על ידי שוטרים.

הדברים האלה של אסנטה יפים גם להבנת שתי ההפגנות האחרונות שהתרחשו במרכז תל אביב, בכיכר רבין: הפגנתם של המפגינים הערבים נגד הריסת בתיהם, והפגנות הצעירים האתיופים נגד הגזענות ואלימות השוטרים כלפיהם.

"הצעירים של בולטימור כבשו את החלל ואת הזמן ויצרו איום של אלימות. זה תמיד האיום באלימות, ולא האלימות עצמה – הוא זה שגורם לחרדה ועצבנות של המערכת, וזאת בשל חוסר הוודאות שיוצר מצב שבו אנשים לוקחים לעצמם את הפוטנציאל להתחרות עם מרכזי העוצמה. ההשתלטות על המרחב, תפיסת החלל, יוצרת שינוי בנרטיב העימות, כך שאין יותר היררכיה סימבולית אלא מצב מאוזן יותר, שמאפשר למדוכאים להוות מתחרה ראוי בתחרות על עוצמה. זה מה שעשו המפגינים בבולטימור שיצאו לרחובות. המפגינים שכבשו את החלל, הזמן ותשומת ליבה של התקשורת ודרשו את שינויה של המערכת".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.