הצעת החוק לסימון ארגוני שמאל היא טרור מחשבתי

(יוסי דהאן)

הצעת חוק עמותות השמאל, שיזמה שרת המשפטים איילת שקד ונועדה לסמן ארגוני שמאל, תובא היום לאישור ועדת השרים לחקיקה, וכנראה תזכה באישורה (עדכון: אושרה). הצעת החוק של שקד היא המשכו של קמפיין "השתולים". בעוד שקמפיין "השתולים" הוא יוזמה של "אם תרצו" הפועל בחברה האזרחית, הרי שהצעת החוק היא יוזמה של נציגיהם בממשלה: משה קלוגהפט, העומד מאחרי קמפיין "השתולים", הוא גם חברו ויועצו של שר החינוך נפתלי בנט. הוא גם האיש שעומד מאחרי תעמולת הבחירות של הבית היהודי. רונן שובל, ממנהיגי "אם תרצו", היה מועמד לכנסת מטעם הבית היהודי.

תנועת המלקחיים הזו, מכיוון הממשלה ומכיוונו של הימין הפשיסטי בחברה האזרחית, הם שלבים בתכנית רחבה יותר, שבה קיימת חלוקת עבודה בין הימין שבשלטון והימין שברחוב. תכנית אלימה נעדרת מעצורים שנועדה לרסק ארגוני חברה אזרחית. לרדוף וליצור טרור מחשבתי שימנע כל השמעת קול אופוזיציוני משמאל – גם שמאל מדיני וגם שמאל חברתי.

הטענה שהצעת החוק, שבין היתר מחייבת אנשי ארגוני שמאל לענוד תג זיהוי בכנסת, בעוד ארגוני ימין יכולים להמשיך להסתיר את מקורות מימונם, נועדה לשם השקיפות, דומה לטענות מהעבר ההיסטורי הקרוב והרחוק יותר בו דרשו משטרים חשוכים שניהלו מסעות טיהור נגד מיעוטים אתניים, לאומיים ופוליטיים, לשאת סימני זיהוי כאות קלון למען "שמירה על הסדר הציבורי" ו"טוהר האומה". הממשלה הזו הולכת ומאבדת בעיני חלק גדול מאזרחיה את סימני הלגיטימציה הדמוקרטיים המועטים שעדיין נותרו לה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.