הקמפיינים מלאי ההשמצות של היחצ״ן מוטי מורל

(יוסי דהאן)

כשקראתי היום את הדיווח על פסק הדין של בית המשפט העליון בעניין זיכויו של עו״ד אורי דניאל מהאשמות אונס שטפלו עליו ארבע נשים – פסק הדין בו פירט והוקיע השופט יצחק עמית את קמפיין הנאנסות שהוביל היחצ"ן מוטי מורל – נזכרתי בקמפיין מלוכלך אחר של האיש חסר המעצורים הזה, מסע שקר והשמצות שניהל עבור חלק מהתנועה הקיבוצית עליו דיווח אביב לביא ב"הארץ" לפני 14 שנה:

״בקמפיין שמנסה לפגוע מתחת לחגורה תמיד טמון סיכון שהרפש יחזור למטיליו כבומרנג. זה מה שקרה השבוע לחברי קבוצת ׳גרנות׳, אנשי הקיבוצים, שבמסגרת מאבקם העז על הקרקעות נגד הקשת הדמוקרטית המזרחית הציפו את הארץ בשלטי חוצות עם המסר: ׳הקשת הדמוקרטית בעד זכות השיבה׳… לפני כמה חודשים פנו אנשי גרנות, שנחשבים למיליטנטים מבין אנשי הקיבוצים והמושבים, למשרדו של מוטי מורל, בבקשה שיסייע להם בקידום עניינם בתקשורת. הם האמינו שמורל, האיש שהגה את ׳פרס יחלק את ירושלים׳ והוביל את בנימין נתניהו לניצחון, יכול לשחזר את ההצלחה. בתמורה, נפרדו מכמה עשרות-אלפי דולרים.

מורל, נאמן לשיטות שהביאו אותו עד הלום, החליט לחפש את נקודות התורפה של הקשת ולכוון אליהן את המסרים שלו. הקשת הדמוקרטית המזרחית הצליחה עד היום לשמור על דימוי של תנועה חברתית וא-מפלגתית. מורל החליט שצריך להדביק לה תווית פוליטית, ולשכנע שמדובר באנשי שמאל קיצונים שנמצאים הרחק מחוץ לזרם המרכזי, שהם לא נאבקים על אדמות הקיבוצים והמושבים כדי לשתף בהן את השכבות החלשות ובני עדות המזרח, אלא כדי להעביר אותן לידי הערבים. במשרדו של מורל התחילו לאסוף מאמרים של אנשי הקשת וחומרים אחרים בתקווה למצוא עדויות מרשיעות.

אבל כנראה לא היו מספיק, וכך נהגה הרעיון הבא: לפנות לעיתונאים ערבים-ישראלים, ולעניין אותם בנושא המאבק על הקרקעות. הרי קיבוצים רבים יושבים על אדמות של כפרים ערביים, כך שלקוראיהם יש עניין מובהק במאבק הזה. הכוונה היתה לתדרך את העיתונאים לשאול את אנשי הקשת, בין השאר, על זכות השיבה, בתקווה שאלה יתייחסו אליה באמפתיה או במה שאפשר יהיה לפרש כסוג של הסכמה. בציטוטים האלה תיכננו מורל ואנשיו לעשות שימוש רעשני."

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. חזי

    כמה 'אנסי' מורל יושבים בפנים? האיש עובד לא מהיום

  2. יוס ואחיו

    ומעניין באותו הקשר נסיון יח"צני חברות הגז, לקשר את מתנגדי המתווה לשמאל.

    כדאי לבדוק סידרת כתבות מרתקת ב'דה מארקר' על חשיבותם העולה של גופי הדיברור בארץ (יחצנים, דוברים, לוביסטים) כספקי מידע מובילים לציבור ומעצבי שיח ותיקשורת.

    http://www.themarker.com/advertising/1.2861041