הראש החדש של המועצה הלאומית לכלכלה מתאים לנתניהו בדיוק

(יוסי דהאן)

אני בטוח שהמאמר החנפני שפרסם פרופ' אבי שמחון לפני מספר חודשים תחת הכותרת "נתניהו – הרפורמטור הגדול ביותר שהיה בישראל" לא הזיק למינויו אתמול לראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה. מבין דברי ההבל וההטעיות הכלולות במאמר, עולה דמותו של גיבורו נתניהו כרובין הוד, נציג העם הלוחם בטייקונים, כך למשל כותב שמחון: "לא היה שר אוצר או ראש ממשלה בישראל שפעל נגד אינטרסים מושרשים ושינה את פני כלכלת המדינה כפי שעשה נתניהו בכהונותיו כשר אוצר וראש ממשלה ולא היה שר אוצר או ראש ממשלה שפגע באילי ההון כמו נתניהו". אני מניח שהדברים הללו גם לא יזיקו לשמחון כאשר יחליט בעתיד לרוץ פעם נוספת לפריימריס בליכוד, ואולי הפעם, בניגוד לפעם הקודמת, הוא יצליח להיכנס לרשימת המומלצים של נתניהו.

יצא לי לשמוע את שמחון בשתי הזדמנויות בכנסים בהם השתתפתי. תפיסתו הכלכלית-חברתית כוללת שני מרכיבים מרכזיים: תמיכה עיוורת במדיניות הממשלה, תמיכה המלווה בטענות בעייתיות מבחינה עובדתית, כך למשל בכנס בשם "יום עיון: החינוך בפריפריה – המציאות ואתגריה" שארגן חברי דר' מאיר בוזגלו באוניברסיטה העברית, דיבר שמחון על חינוך. ההרצאה הייתה כל כך מביכה מבחינה עובדתית, שאנשים מקרב הקהל, ביניהם דר' נחום בלס, נאלצו לתקן אותו מספר פעמים. התזה המרכזית השנייה, שהיא בעצם תזת העל של שמחון, היא "תזת הניכוי", כלומר אם רק היינו מצליחים להיפטר מהערבים והחרדים מצבנו היה נפלא.

מבחינת נתניהו, פרופ' שמחון ממלא באופן מושלם את דרישותיו מהתפקיד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ליכודניק

  המשפט "לא היה שר אוצר או ראש ממשלה שפגע באילי ההון כמו נתניהו" נכון, הוא פשוט לא אומר הרבה.
  להיות יותר טוב מ:
  משה "אני אינטרסנט בגז ואפילו לא מסתיר זאת" כחלון
  יאיר "ערוץ 2/בנק הפועלים" לפיד
  אהוד "ידידותי לעסקים" אולמרט
  אברהם "מזוודת הכסף" הירשזון
  יובל "ביבי הוא שר האוצר האמיתי" שטייניץ

  זה לא כבוד גדול.

  אפשר לומר שביבי חופשי מהטייקונים בארץ כי הטייקונים "שלו" (לאודר ואדלסון) פועלים בעיקר בארה"ב; השוק הישראלי פשוט לא מעניין אותם עסקית.

 2. נפתלי אורנר

  מאחר וכל דימיון בין נתניהו למושגים כ:"אחריות ציבורית", "מוסר", "זכויות אדם
  ועוד הבלים מעין אלו, הוא מקרי בהחלט, כל מינוי שלו פסול בעיני. ברור לי שהוא בוחר אנשים שישרתו את דרכיו הנכלוליות. כך, איני מתפלא שהוא מינה יועץ משפטי לממשלה רופס, מבקר מדינה שלא מצליח להחליט ולסיים חקירות בענייניו, ומאידך, מסלק את המתנגדים להתנהלותו זו (דויד גילה, אורית פרקש, מנכ"ל משרד התקשורת, ועוד)