הרופא שנאבק את מאבקה של הרפואה הציבורית

(יוסי דהאן)

במשך השנים ישבתי בלא מעט ישיבות של ועדות להענקת מלגות שמעניקות קרנות חברתיות שונות, מלגות שמטרתן הענקת הזדמנות חינוכית לסטודנטים שהגיעו מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בישראל, לאנשים שגדלו במשפחות דלות אמצעים כלכליים.

לעתים קרובות, אני גם מרצה בכנסים של סטודנטים/יות שזכו במלגות, כנסים שמארגנות הקרנות שמטרתם להעלות את מודעות הסטודנטים ולגרום להם להירתם לפעילות חברתית. אחד הדברים המייאשים בכנסים הללו, הוא לשמוע חלק מהסטודנטים מצהירים שלדעתם אין שום בעיה חברתית וכלכליתבישראל, שלילד מזרחי מאופקים יש הזדמנות שווה להצליח כמו לילד מצפון תל אביב וכל מי שבאמת רוצה מצליח.

לשאלה אם אכן כל מי שרוצה מצליח מדוע הם בכל זאת פנו לקרן בבקשת עזרה, לא הייתה להם תשובה מוצלחת במיוחד. אולם הדבר הלא פחות מייאש הוא שמתוך עשרות, ואולי מאות, אלפי הסטודנטים הללו שזכו לסיוע של קרנות ציבוריות וקרנות פילנתרופיות, קשה למצוא אפילו אחוזים ספורים של בוגרי הקרנות הללו שהחליטו להקדיש חלק קטן מזמנם ליצירת מציאות חברתית וכלכלית שונה מזו שבה הם גדלו, לתרום תרומה כלשהי לתיקון החברה בה הם חיים.

הרוב המוחלט המשיך בחייו כשהוא מתמקד בפיתוח קריירה אישית ובעשייה לביתו. מדי כמה שנים הם נפגשים בכנסי בוגרים שמארגנת הקרן, שם הם מתרפקים בנוסטלגיה על עברם הסטודנטיאלי ומתגאים בסיפוק רב אחד בפני השני בהצלחותיהם האישיות, על שילובם המוצלח בבורגנות הישראלית.

ההרהור הזה חלף במוחי היום לאחר שנתקלתי בחריג למציאות הזו, ראיון עם פרופ' רוני גמזו, מנהל בית החולם איכילוב ולשעבר מנכ"ל משרד הבריאות ובוגר קרן אייס"ף, שנאבק, ולא בפעם הראשונה, את מאבק הרפואה הציבורית ויוצא באומץ נגד הפרטתה ונגד גילדת ארגוני הרופאים המתנגדים לרפורמה במערכת הבריאות שמטרתה חיזוק הרפואה הציבורית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.