התלמידים הישראלים לא ישמעו על מקלטי המס

(יוסי דהאן)

אוסף הפנינים בספר האזרחות הוא בלתי נגמר. תלמידים שילמדו את פרק הגלובליזציה מתוך הספר ילמדו, למשל, את הדבר הבא:

"התאגידים הרב-לאומיים אמנם תורמים לכלכלת המדינות, המפותחות וגם המתפתחות, מאחר שהם משלמים מיסים הן למדינה שבה התאגדו והן למדינות שבהן הם פועלים".

התלמידים היקרים לעולם לא ידעו על מקלטי המס באיי הבתולה ובפנמה ובמקומות אחרים – בהם מסתירים התאגידים הנדיבים ושומרי החוק הללו למעלה משבעה טריליון דולרים; הם לא ילמדו שההתחמקות מתשלום ממס של התאגידים הבינלאומיים היא אחת הבעיות הכלכליות והפוליטיות המרכזיות של הגלובליזציה.

כמו כן הם ילמדו כי:

"בעשורים האחרונים קמו ארגונים על-מדינתיים, כדי להגביר את שיתוף הפעולה בין מדינות העולם. הבולטים שבהם הם הבנק העולמי, שתפקידו העיקרי להעניק הלוואות וסיוע בפיתוח תשתיות; קרן המטבע הבינלאומית, המפקחת על המערכת הפיננסית ומתגייסת למען מדינות שנקלעות למצוקה".

כך יווצר הרושם אצל התלמידים ששני הארגונים הללו הם פרי יצירתה של האם תרזה, ארגונים שמטרתם היא אך ורק לסייע לעניי עולם.

הם לא ילמדו מי שולט במוסדות אלו ומה תוצאות המדיניות של שני המוסדות הפילנתרופיים הללו, ומהם התנאים הדרקוניים והשינויים המבניים שהמדינות הזוכות לסיוע חייבות לקבל על עצמן על מנת לזכות במתנות הנדיבות הללו. נדמה לי שאפילו הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומית היו נרתעים מלהציג את עצמם באור כל כך חיובי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.