התקפת הטרור בצרפת תוכננה לפני הקמפיין נגד דאעש בסוריה

(יוסי דהאן)

חואן קול, פרופסור להיסטוריה באוניברסיטת מישיגן, המתמחה ביחסי האיסלאם והמערב, מציג הקשר ומידע רלבנטי להבנת מתקפת הטרור בצרפת, מידע שקשה לתאר שתשמעו בתוך המלל האינסופי של עשרות הפרשנים והמומחים לענייני ערבים, גנרלים בדימוס, מומחי טרור, שגרירים לשעבר ואחרים הנדחקים בשעות הללו באולפני הטלוויזיה על מנת לנזוף, להטיף ולתת עצות לצרפתים.

״כשהייתי בצרפת באמצע אוקטובר האחרון, נאמר לי על ידי דיפלומט לשעבר שנשיא צרפת הולנד, החליט להורות להפציץ בספטמבר האחרון מטרות של דאעש ברקה שבסוריה, על רקע מידע שהגיע למודיעין הצרפתי שממנו עלה שדאעש מתכונן לפגוע בצרפת. ההערכה היא שיש כ-3,000 מוסלמים רדיקלים צרפתים שהצטרפו לארגון (אולם צריך לזכור שהמספר הזה הוא נמוך מאד יחסית, כיוון שיש כ-3 מיליון מוסלמים צרפתים, 5% מאוכלוסיית צרפת, שרובם אינם דתיים).

אם כן, התקפת הטרור הזו תוכננה לפני שצרפת הייתה מעורבת בקמפיין נגד דאעש בסוריה, והצהרת הטרוריסטים שהתקפת הטרור הייתה נקמה על מעורבות צרפת, מציגה את הדברים הפוך ממה שהם במציאות.

הכוח הצרפתי גרם נזק רב לדאעש ברקה שבסוריה. ביום שלישי דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית שצרפת התקיפה בפעם הרביעית מטרות של הארגון, התקפות על תשתית הנפט שמהווה מרכיב מרכזי בתקציב שלו. אולם סוכנות הצרפתית הוסיפה ש׳שתי ההתקפות הקודמות היו על מחנות אימון לג'יהאדיסטים שהגיעו מארצות זרות שנחשדו בכוונה לבצע התקפות על צרפת׳. הנשיא הולנד אמר ביום חמישי האחרון שההתקפות בשבוע שעבר יורחבו על מנת לכלול ׳את כל האתרים שמהם טרוריסטים יכולים לאיים על אדמתנו׳. הנשיא גם הצהיר שהוא ישלח את נושאת המטוסים הגרעינית הצרפתית על מנת לחזק את ההתקפות על דאעש בסוריה ובעיראק.

כך שצרפת ניסתה למנוע התקפה של דאעש על אדמה צרפתית כבר בחודש ספטמבר האחרון על ידי הפצצת מחנות אימונים בתקווה לשבש את התכנון והלוגיסטיקה של התקפות על צרפת. אולם תכנית ההתקפה הייתה כבר בשלבים מתקדמים יותר ממה ששיער המודיעין הצרפתי, הטרוריסטים היו כבר בצרפת כאשר הם מצטיידים בפצצות ותחמושת לצורך ההתקפה, ההתקפות בסוריה רק הפכו אותם לנחושים יותר״.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ליכודניק

    גם מבחינת המודיעין הצרפתי וגם מבחינת דאעש נשמע לי מוזר שבמשך שנה צרפתים מוסלמים שעברו הכשרה של דאעש הסתובבו בצרפת וחיכו.. למה בדיוק בעצם? ואז יצאו לפעולה באין מפריע. המינימום שבמינימום הוא שצרפתי שאשכרה נסע ללבאנט והיה במגע עם דאעש ייחקר עם שובו, ואולי יהיה במעקב.
    מצד שני- שניים מהרוצחים משרלי-הבדו/היפר כשר בינואר היו טרוריסטים מורשעים, ובכ"ז הם השיגו נשק אוטומטי, משגרי רימונים ואקדחים, אספו מודיעין ותקפו בלי הפרעה. כך שהמודיעין הצרפתי כניראה חלש למדי.