ז׳יז׳ק מתקשה לקבל את הפליטים לאירופה

(יוסי דהאן)

לסלבוי ז'יז'ק, מבקר תרבות ורדיקל שמאלני, יש קצת בעיות בעיכול "האחר". כשקוראים את ההתבטאויות הללו שלו, אנגלה מרקל מצטיירת כחסידת אומות העולם. בראיון לערוץ 4 הבריטי, ז'יז'ק אומר שמשבר הפליטים הסורי אינו למעשה "משבר הומניטרי", כיוון שהפליטים הם מה שהוא מכנה "active agents"'. הם אינם מהגרים לאירופה כתוצאה מ"תגובה פסיבית" לנסיבות פוליטיות ולכן הם צריכים לשאת בתוצאות מעשיהם. הוא טוען שכיוון שהמערב לא נושא באחריות ישירה לגורל הפליטים, הערך של האינטגרציה שלהם לתוך אירופה צריך להילקח בחשבון. לטענתו, אנחנו צריכים לבחון את השפעת ההגירה הזו על המערב. לדבריו, "האינטגרציה בכפייה" של הפליטים מהווה בעיה רצינית גדלה והולכת ופוטנציאל לאסון, זאת בשל אי ההתאמה בין אנשים מערביים לאנשים לא מערביים. במקום לאפשר את האינטגרציה לחברה האירופאית, ז'יז'ק מציע לשמור על "מידה מסוימת של ריחוק" ו"בורות מנומסת" אודות הפליטים. אותה מידה של בורות מנומסת וחשוכה שמבטאים דברים אלו ואחרים של הסלב הרדיקל השובב.

קראו על פילוסופים שלוקחים קצת יותר ברצינות ענייני מוסר ומקפידים הרבה יותר על רמת הטיעון שלהם ודברים שהם אמרו על סוגיית הפליטים הסוריים.

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. לחכודניק

  "סוגיית הפליטים הסוריים", כלומר- הטיפול באלפים שיכולים להגיע לארה"ב, בעשרות האלפים שמגיים לאירופה ובמאות האלפים שנחזים כפליטים סוריים ומגיעים לאירופה- מתעלמת מהפיל בחדר, שהוא שיש כחמישה מיליוני פליטים מסוריה מחוץ לה, כמספר הזה פליטים "פנימיים" בתוך סוריה, ועוד מיליונים בסכסוכים דומים במזה"ת, לוב ואפריקה.

  ממילא, הפתרון הוא לא הומניטרי (קליטת הפליטים בארץ מערבית או במחנה בארץ שלישית) אלא פוליטי- פתרון הסכסוך שהפך אותם לפליטים.

  בסוריה, כיוון שהן הקואליציה העלאוית-שיעית-רוסית והן הקואליציה של ג'בהת-אל-נוסרה-מדינות המפרץ (וכמובן הצד השלישי, דאעש) הם גופים בזויים שינקטו בכל אמצעי להשמיד את יריביהם האתניים/דתיים, ואסור להסכים בשליטה שלהם בכל סוריה,
  וכיוון שאין סיכוי שאירופה וארה"ב יינסו לשלוט בסוריה,
  הפתרון המוסרי והמעשי הוא שילוב של מנדט (תורכי? או"מ?) בכל סוריה-לשעבר, ותחתיו אוטונומיות אזוריות (כורדית ועלאווית. אולי דרוזית). זה ישליט שקט, חוק וסדר באזורים המעורבים, אם נשארו בכלל כאלו, תוך מענה מסוים לצרכים הלאומיים של הקבוצות השונות. מקביל לפתרון ביגוסלביה לשעבר (כשלמערב עוד היה כוח להכריע).

  פתרון חלקי, שקורה בפועל- "אזור ביטחון" ו-"גדר טובה" תורכיים לאורך הגבול.

  אלו צעדים מאוד לא פוליטיקלי קורקט, הם פטרנליסטיים וקולוניאליסטיים, ובודאי אפשר להניח שאיזה אינטרס תאגידי ירוויח על הדרך- אבל הם יצילו חיי אדם כבר מחר.