חברות ההיי-טק מתגאות בניצול עובדים כאילו היתה זו המצאה חדשנית

(יוסי דהאן)

טקסט מעולה של דן ליונס על תרבות העבודה בחברות ההיי טק בהן עבד:

"ב-HubSpot, חברת התוכנה בה עבדתי כמעט שנתיים, כשפיטרו עובד קראו לזה ׳קבלת תואר בוגר׳, ׳graduation׳. כולם קיבלו אי מייל עליז מהבוס שבו כתוב ׳צוות, רק רציתי להודיע לכם ש-X קיבלה תואר בוגר וכולנו נרגשים בנוגע לאיך שהיא תנצל את הכוחות העילאיים שלה בהרפתקה הגדולה שלה׳. זה היה סוריאליסטי, אבל אכזרי. אבל כולם התייחסו למצב הזה כאילו זה מצב נורמלי. נאמר לנו שאנחנו ׳כוכבי רוק׳, ׳אנשים בעלי השראה׳ ה׳משנים את העולם׳, אולם למעשה היינו אנשים לשימוש חד-פעמי…

ההתייחסות לעובדים כאל דבר שאפשר להשתמש בו ולזרוק אותו היא חלק מהיחסים החדשים והמשתנים בין עובדים ומעבידים, בהם מתגאות חברות היי טק כאילו היו המצאה חדשנית, כמו רכיבים חדשים ותכנות; זו המצאה שגם חברות שאינן חברות היי טק מאמצות. המודל הזה מגיע מעמק הסיליקון כמודל של נאורות וקידמה אנושית, אולם צורת העבודה ה׳חדשה׳ הזו היא למעשה המשחק העתיק ביותר בעולם: ניצול של העובדים על ידי ההון.

לעובדי היי טק אין ביטחון תעסוקתי. הם נמצאים ב׳תקופת שירות׳ שיכולה להימשך שנה או שנתיים… חברות שורפות אותך וזורקות אותך כאשר יש מישהו טוב יותר וזול יותר ממך, כמו שאמר ריד הופמן, מייסד לינקדין: ׳החברה זה לא המשפחה שלך׳.

לרוע המזל, לעבוד בחברת סטארט אפ משמעותו לעיתים קרובות להיות נתון לשרירות של בוס חסר ניסיון, שיכול לפטר אותך מתוך קפריזה; להיות במקום בו שכיח למצוא דעות קדומות על רקע גיל, מגדר וגזע וגם הטרדות מיניות. הכיבוד החופשי הוא נחמד, אולם עליך גם לסבול שימלאו את מוחך בז'רגון טפשי ואידאולוגיה על כך שאתה במשימה לשנות את העולם. חברות מוכרות מניות לציבור בעוד הן מפסידות כסף. כשנוצר עושר רובו הולך לכיסיהם של מעטים בפסגה המייסדים, וקפיטליסטים שהשקיעו הון התחלתי בחברה״.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ליכודניק

  ממש לא מדויק.
  משאב הייצור של חברת סטארט-אפ הוא לא העובדים, אלא הרעיון של היזם.
  בלעדיו, החברה יכלה להתברג בחברה מבוססת ולהכניס X דולרים בשנה;
  איתו, יש פוטנציאל להכניס 10X או 100X דולרים בשנה.

  ממילא, יש הבדל גדול- ביחס, בתנאים, במשכורות- בין מי שמביא את הרעיון ומי שיודע לממש אותו, לשאר העובדים שעושים מה שהיו עושים בחברה מבוססת, אולי עם קצת יותר שעות נוספות וקצת פחות דיוני בקרת תצורה, תיעוד, אבטחת איכות ומנהלות.

  1. Oded Assaf

   הגיב כאן מישהו הקורא לעצמו 'ליכודניק', וזה ממש בסדר, כי גישתו תואמת בהחלט את הגישה ההיפר-קפיטליסטית של הליכוד ( ולא רק! זאו גם גישתם של לפיד וידידיו, ליברמן וידידיו, בוז'י וידידיו). ובכן, 'ליכודניק' יקר, אם אתה אוהב סוגי פרנסה שכאלה, המשך ליהנות מהם ככל שאפשר ( או… שאי אפשר…)! האם תשמח לדעת שגם בניך ובני בניך ייהנו מעבודות כאלה ויתנו להן גיבוי (לא מנומק היטב, אבל מה זה חשוב )? אולי. כשלעצמי, אני רואה את כל המערכות ההיפר-קפיטליסטיות האלה כבועה הולכת ומתנפחת, ומתנפחת עוד ועוד, עד שתתפוצץ. ויחד איתה גם כל הפסאודו-הצדקות לקיומה. מתי זה יתרחש, בדיוק – את זה קשה לנבא , בינתיים.אבל זה יתרחש.