חברות מנצלות חולשות של בני אדם בגלל השוק החופשי

(יוסי דהאן)

מאמר סקירה מעניין, של קאס סנסטיין, פרופ' למשפטים ואחד מהאנשים הבולטים במחנה הכלכלנים ההתנהגותיים, על ספרם החדש של שני חתני פרס נובל לכלכלה, ג'ורג' אקרלוף ורוברט שילר. Phishing for Phools: The Economics of Manipulation and Deception. אקרלוף ושילר סבורים שמחקרים של כלכלנים התנהגותיים, דוגמת סנסטין, המתעדים את אי הרציונליות של צרכנים, לדוגמה העדפת הטווח הקצר לעומת הטווח הארוך, אופטימיות יתר, הערכה גרועה של סיכונים ותופעות נוספות, מפספסים נקודה מרכזית בביקורת על מיתוס "השוק החופשי" ו"התחרות". הביקורת של אקרלוף ושילר על "השוק החופשי" היא הרבה יותר רדיקלית מזו של כלכלנים התנהגותיים דוגמת סנסטיין, טאלר, ודן אריאלי.

"אקרלוף ושילר מאמינים שכאשר אנחנו מבינים כיצד פועלת הפסיכולוגיה האנושית נהפוך להרבה פחות נלהבים לגבי השוק החופשי ומודאגים הרבה יותר מהתוצאות המזיקות של התחרות. לדעתם, חברות מנצלות חולשות של בני אדם לא בגלל שהן זדוניות ומרושעות, אלא בגלל שהשוק גורם להן לעשות זאת. חברות שאינן מנצלות חולשות אנושיות יפסידו בתחרות לחברות שעושות זאת. אקרלוף ושילר מתנגדים לעבודותיהם של כלכלנים התנהגותיים ופסיכולוגיים שמציעים רק רשימה של טעויות אנושיות, כאשר מה שנחוץ הוא תיאור רחב יותר על מנת להבין כיצד ומדוע שווקים כלכליים מייצרים נזקים באופן סיסטמטי".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.