חברת הדלק "טן" מנסה לשבור את ועד העובדים

(יוסי דהאן)

לאורך ההיסטוריה של מאבקי עובדים, אחד התרגילים הוותיקים והנבזיים של מעסיקים המעוניינים לפורר ולהטיל אימה על ארגוני עובדים הוא עריפת ראשו של אחד מהמארגנים. זה מה שניסתה לעשות חברת הדלק "טן" המפעילה עשרות תחנות דלק ומעסיקה כ-500 מתדלקים. עובדי "טן" החליטו להתארגן כארגון עובדים במסגרת הסתדרות העובדים החדשה. יותר משליש העובדים הצטרפו לארגון ובכך הפכו לארגון היציג של העובדים, שעל פי החוק מוטלת חובה על הנהלת "טן" לנהל עימו משא ומתן לקראת חתימה על הסכם קיבוצי. התארגנות העובדים לא מצאה חן בעיני ההנהלה ולכן על מנת לחסל את ההתארגנות הם פיטרו את דוד מרציאנו, מנהל שתי תחנות בחברה ואחד מחמשת חברי ועד הפעולה של העובדים. כמו שקורה לעיתים קרובות במקרים כאלו, ההנהלה המציאה עילה מופרכת לפיטוריו של העובד על מנת להסתיר את העובדה שפיטוריו נעשו על רקע פעילותו בארגון העובדים. העילה לפיטוריו הייתה שהוא שוחח בטלפון בקרבת מיכלית דלק בניגוד לנהלים, מרציאנו מצידו טען שהוא רק שלח מסרון מהטלפון. כמובן שזו עילה מופרכת וחסרת שחר לפיטורים של עובד שעובד בחברה שלוש עשרה שנים ושלא הייתה כלפיו שום תלונה בעניין אמינותו.

השופט צבי פרנקל מבית הדין לעבודה בבאר שבע, קבע פחות או יותר שהחברה תפרה למרציאנו תיק, השופט לא שוכנע שפיטוריו של דוד מרציאנו על ידי "טן" לא היו קשורים לחלקו בהתארגנות העובדים והורה להחזיר את העובד שפוטר לעבודה.

כאקט של סולידריות עם העובדים כתבו לחברת "טן" מה אתם חושבים על התנהגותה המחפירה, על הפרות החוק ועל הפגיעה בזכותם החוקתית לחופש ההתארגנות. הביעו תמיכה בחתימה על הסכם קיבוצי עם העובדים. אפשר לכתוב להם דרך כתובת זו (לבקשת העובדים וועד העובדים, הסרתי את הקריאה לחרם על תחנות "טן").

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.