חוגי העשרה לילדים במירוץ העכברים

(יוסי דהאן)

"אחרי שנה אצלנו, ילדים בגן חובה פותרים שאלות מהפסיכומטרי", הבוקר ב"דה-מרקר", בעקבות כתבה דומה ב"ניו יורק טיימס" לפני כארבע שנים, כתבתה של רונית הראל על פריחתם של חוגי העשרה לפעוטות מגיל שנתיים, ילדים להורים בעלי אמצעים המעוניינים להעניק לילדיהם יתרון במירוץ העכברים.

לפני שנים, כסטודנט, עבדתי בניו יורק בארגון שמטרתו הייתה קידום החינוך בגיל בית הספר היסודי. מנהל הארגון, אדם שהיה בעבר מנהל בית ספר יסודי סלקטיבי מאד לבני האליטה של מנהטן, סיפר לי שהורים היו מגיעים אליו עוד בתקופת הריונה של האשה לברר האם יש משהו שהם יכולים לעשות על מנת להגדיל את סיכויי ילדיהם להתקבל לבית ספרו. חלק מההורים שרשמו את ילדיהם לבית הספר, היו מגיעים לפגישות עמו מלווים בהמלצות של חברי קונגרס ושופטים ששיבחו את תכונותיו הנפלאות של הילד ואת התאמתו המושלמת לבית הספר.

תעשיית ההעשרה הזו, הכוללת יזמים ממולחים היודעים לפרוט על רגשי האשם והחרדות של ההורים המעוניינים לנצל באופן אופטימלי את זמן האיכות המועט שיש להם עם ילדיהם, מבטיחה להם הבטחות חסרות שחר אודות תרומת החוגים הללו לפיתוח גאוניותם של ילדיהם. כפי שמציין המאמר ב"ניו יורק טיימס", המחקר אודות התפתחות ילדים בגיל הרך מצביע על כך שלפעילויות אלו יש מעט מאד יתרונות, אם בכלל, ושילדים לומדים חשבון לא פחות, ואולי יותר, מהתאמה של מכסים לסירים על רצפת המטבח הביתי מאשר בחוגי ההעשרה הללו.

"הדבר הטוב ביותר שאתה יכול לומר עליהם הוא שהם חסרי תועלת", אומרת על כל התעשייה הזו, אליסון גופניק, פרופסורית לפסיכולוגיה באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה. גופניק משווה את הפריחה, או יותר נכון ההתדרדרות, של החוגים הללו, לתחרות בין איילים איריים – איילים בעלי הקרניים הגדולות ביותר שחיו אי פעם על כדור הארץ ונעלמו מן העולם, תחרות למי מהם יש את הקרניים הגדולות יותר. "התוצאה היא", אומרת גופניק, "שהם בקושי מסוגלים ללכת ומועדים בשל המשא הכבד של הקרניים שהם פיתחו. אני סבורה שהתיאור הזה נכון להורים אמריקאים מהגיל הרך ועד לתיכון".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.