חיי היום יום של ההורים והתלמידים הנלחמים כדי לשרוד

(יוסי דהאן)

אם יש לכם/ן זמן לקרוא רק כתבה אחת השבוע, תקראו את הראיון המדכא ומאיר העיניים של איילת שני עם סיגל וייס, מורה לאזרחות בנצרת עילית. בעוד שר החינוך מרכז מאמצים ותקציבים בקידום קבוצת התלמידים שילמדו חמש יחידות במתמטיקה, ויוזם את הגדלת הפרולטריון באמצעות הרחבת החינוך המקצועי, סיגל וייס מתארת בפרטים את חיי היום יום של ההורים והתלמידים הנלחמים יום יום כדי לשרוד. אלה שבנט, נתניהו וקודמיהם מדכאים לאורך השנים.

"יש לי תלמידים שעובדים בקייטרינג ופשוט לא מקבלים את הכסף שמגיע להם. אמא של אחד התלמידים נפגעה בתאונת עבודה. כשבאנו לביקור בית ושאלנו אם היא מקבלת קצבה, היא סיפרה שכשהגיעה לבית החולים הבוס שלה התקשר ואיים עליה. הוא אמר לה שהיא לא יכולה להוכיח שזה קרה בזמן שהיתה בעבודה, ולכן היא לא עשתה כלום, כי היא פוחדת. זו סביבת העוני המבושלת היטב על ידי המדינה, סביבה שקשה לחיות בה….

דווקא מכיוון שהמדינה מפקירה את האנשים האלה במיסוי, בפיקוח ובאכיפה, הייתי מצפה שהשינוי יבוא ממשרד החינוך. אבל משרד החינוך מטפח הסללה ומשמעות ההסללה היא שפשוט אי אפשר לצאת משם. כי אם נולדתי להורים עניים שעובדים במפעל, ולא היה כסף לאבחן את לקות הלמידה או את הפרעת הקשב שלי, והתפרעתי ביסודי, והמורה אמרה לי שלא ייצא ממני כלום, ומאותו רגע יש לי את המשפט הזה בראש, וכל פעם ששמים לפני מבחן אני קורע אותו ויוצא מהכיתה כי אני חסר ביטחון, ובחטיבת הביניים היו לי ציונים גרועים כי אני סוחב פער עוד מהיסודי, ובתיכון שמו אותי בכיתת מתקשים שהיא אחרונה בשרשרת המזון הבית־ספרית, ואני יושב שם עם עוד ילדים כמוני, במין ביצה כזו שכל הבעיות הלא־מטופלות בעולם מתנקזות אליה — איך ייצא ממני משהו? אני אהיה עבריין או פועל עני".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אלכס

    הראיון עצמו מאוד חשוב ומעורר מחשבה.
    רק למען התיקון הטכני, כתוב שהיא מתגוררת בנצרת עילית ומלמדת במגדל העמק הסמוכה.