חינוך מקצועי: הסללה לאבטלה ולחוסר כישורים

(יוסי דהאן)

סטף ורטהיימר, נביא הזעם של החינוך המקצועי, וחסידים כפרופ' יזהר אופטלקה ושי פירון, הממליצים בחום לאחרים לשלוח את ילדיהם לחינוך המקצועי, מספרים שהשוק משווע לפחחים וחרטים ושאקדמאים משכילים נידונים לאבטלה. אולם אם מסתכלים על שוק העבודה עולה שאין שום צורך בבוגרי חינוך מקצועי-טכנולוגי נוספים. מנייר מחקר שפרסם השבוע דר' נחום בלס, עולה שבשוק העבודה בישראל בין השנים 1998 ל-2013. מספר העובדים הכללי גדל ב-66%, בכמעט 1.4 מיליון עובדים. הגידול העיקרי (כ-1.2 מיליון עובדים) הוא בענפים הדורשים בעיקר השכלה כללית, ורק כ-0.2 מיליון במספר העובדים בענפי התעשייה, המיחשוב המידע וענפים אחרים שנהוג לשייכים לחינוך הטכנולוגי.

מסקנה נוספת של המחקר מצביעה על כך שהמקצועות המבטיחים סיכויים טובים יותר של קליטה בעבודה הם המסלולים היותר מתוחכמים, במקצועות הטכנולוגיה הגבוהה, בעוד שסיכויי ההשתלבות במקצועות התעשייתיים ה"מסורתיים" הולכים ומצטמצמים.

לכן ההסללה של עשרות-אלפי תלמידים, רובם המכריע ערבים, מזרחים ואתיופים, למגמות מקצועיות שבוגריהן אינם זוכים בתעודת בגרות או רק בבגרות חלקית, המנתבת אותם מגיל צעיר לתפוס את מקומם בתחתית הסולם החברתי והכלכלי, אינה רק עוול מוסרי אלא גם מדיניות שאין לה שום הצדקה חינוכית וכלכלית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. איתי בן ארצי

    האם אפשר לקבל קישור למאמר? תודה!