טוהר הגזע באוניברסיטת הארוורד

(יוסי דהאן)

ברוח ימים אלו, השראה לחברי כנסת ורבנים. מאמר היסטורי מעניין על טוהר הגזע וגזענות אקדמית:

"בחודש אוגוסט 1912 הנשיא לשעבר של אוניברסיטת הארוורד, וויליאם אליוט, הרצה בפני מועדון הארוורד בסן פרנסיסקו על נושא הקרוב ללבו, טוהר הגזע. טוהר הגזע עומד בפני איום, הוא הצהיר, מצד ההגירה. אליוט לא התנגד לקבל אנשים שיהפכו לאמריקאים, אולם הוא ראה בערבוב גזעים תופעה הנושאת עמה סכנה חמורה. ׳כל אומה צריכה לשמור על מאגר גזעי טהור׳, הצהיר אליוט בפני הקהל, ׳אסור שיהיה ערבוב גזעי׳.

״האזהרה של אליוט נגד ערבוב גזעים כללה ערבוב בין אירים קתוליים הנישאים לפרוטסטנטים אנגלו-סקסים, יהודים הנישאים לגויים, ושחורים הנישאים ללבנים. ערבוב כזה עמד במרכזה של תנועת האֶאוּגֶנִיקָה, שהחלה באנגליה והתפשטה במהירות לארצות הברית, תנועה שטענה שהתקדמות הגזע האנושי תלויה בהשבחת הגזע האנושי, בהתרבותם של האנשים בעלי התכונות הטובות ביותר ובמניעת ילודה מאנשים בעלי תכונות ירודות. אחת הדרכים המרכזיות להשיג את המטרה הזו היא סטריליזציה של אנשים ירודים, אנשים עם מוגבלוית פיזיות וקוגניטיביות וכאלה בעלי נטיות קרימינליות.

״תנועת האֶאוּגֶנִיקָה משכה אליה ליברלים ופרוגרסיביים שסברו שיש לעשות שימוש במדע על מנת לשפר את העולם. באוניברסיטאות כהארוורד, יייל וסטנפורד היו תומכים רבים לתנועה זו. אולם הארוורד הייתה המרכז של תנועה זו, ואחד האנשים המרכזיים שתמכו והפיצו את התורה הזו היה דיקן בית הספר לרפואה, שלימים הפך לשופט בית המשפט העליון האמריקאי, וויליאם וונדל הולמס. כ-70,000 אלף אמריקאים עברו סטריליזציה בכפייה, רבים מהם עניים. כאשר מלומדי הארוורד צוהלים״.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.