מה מבדיל את הציונות של יוסי יונה מהציונות של איילת שקד

(יוסי דהאן)

חברי הטוב יוסי יונה הוא ציוני.

נכון, הוא לא ציוני חם כמו ציוני אחר – יגאל עמיר שהמליץ השבוע לבחור בבחירות בנפתלי בנט. הציונות והיהדות של יוסי שונות ומנוגדות לציונות של חבריו וחברותיו של בנט המסתופפים ב"בית היהודי". למשל, זו של הרב והמחנך ופוסק ההלכה, אביחי רונצקי, שקבע "שאסור לחלל שבת עבור הצלת חיי גוי, אפילו אם הוא במצב של סכנה". הציונות שלו גם אחרת מזו של מי שמוצב במקום התשיעי ברשימת המפלגה לכנסת – בצלאל סמוטריץ' – שלזכותו יש לזקוף את ארגון "מצעד הבהמות" שנועד לבזות את קהילת הלהט"ב בירושלים.

הציונות של יוסי יונה מאמצת מוסר אחר ומנוגד למוסר של מנהיגת המפלגה, חברת הכנסת איילת שקד, התומכת בפשעי מלחמה ומפיצה את דבריו של אורי אליצור, שקרא לרצוח אזרחים חפים מפשע על בתיהם "אחרת יגדלו שם נחשים קטנים נוספים". הציונות של יוסי יונה היא בעד פתרון של הגדרה עצמית לשני עמים שאינו כולל את המלצתו של מועמד נוסף של הבית היהודי לכנסת, אביחי בוארון, שקרא "להסיר את כיפת הסלע מהר הבית".

זו ציונות של סולידאריות ומאבק רב-שנים לטובת אלו החיים בתחתית הסולם החברתי והכלכלי. זו אינה ציונות של שירות לטובת בעלי ההון והמתנחלים. ציונות של תמיכה בזכות לחופש ההתארגנות ומאבקי עובדים שנפתלי בנט בז להם ונאבק בהם. ציונות ויהדות של צדק חברתי וזכויות אדם ולא של גזענות, עושק וגזל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. שאול סלע

    אני מצטער אבל הוא עשה עוול למשפחתו בכך שהתנדב במלחמת אוקטובר לקחת חלק פעיל בחציית התעלה