יוצאי אתיופיה מועסקים כעובדי קבלן גם במשרד החינוך

(יוסי דהאן)

למדינה יש שני כובעים, כובע הריבון וכובע המעסיק הגדול ביותר במשק. בכובע הריבון היא חוקקה את התיקון לחוק העסקת עובדי קבלני כוח אדם על מנת לצמצם את תופעת עובדי קבלני כוח אדם, התיקון קובע שעובד קבלן כוח אדם יהפוך לעובד מן המניין של המעסיק בפועל לאחר תשעה חודשים. בכובעה כמעסיק המדינה עושה הכל על מנת להתחמק מהחוק ולהגדיל את מספרם של עובדי הקבלן. כיצד עושה זאת המדינה-המעסיק? היא יצרה פטנט, תחבולה מושגית משפטית, שעל פיו עובדי קבלן לא מכונים עובדי קבלן כוח אדם אלא עובדי קבלני שירות, שעליהם כאמור לא חל התיקון לחוק ואותם אפשר להעסיק לנצח כעובדי קבלן. כך יכולה המדינה לחייך לעצמה ולומר "איך עבדתי על המדינה-כריבון" ליהנות מהעושק והורדת עלות העבודה של העובדים. חלק מהעובדים הללו יצטרפו לסטטיסטיקה של מעגל העוני, בצר להם, לאחר שנעשקו על ידי המדינה כמעסיק, הם יפנו למדינה כריבון על מנת שזו תסייע להם בשירותי רווחה, השלמת הכנסה ואמצעים נוספים על מנת לשרוד כלכלית.

כך כשאתם מעלים בעיני רוחכם מעסיקים מנצלים לצד דמויותיהם של רמי לוי ועידן עופר, תעמידו גם את נפתלי בנט למשל.

מדוע נפתלי בנט? כיוון שהיום אני קורא ידיעה של לי ירון ב"הארץ" המגלה שכ-70 יוצאי אתיופיה שעובדים כמגשרים וכמנחים במרכז היגוי לעולי אתיופיה שמפעיל משרד החינוך מועסקים כעובדי קבלן. לעומת זאת, עמיתיהם שעובדים עם יוצאי ברית המועצות, צרפת וספרד מועסקים כעובדי רשויות מקומיות. אז מדוע אתיופים שווים פחות, מלבד העובדה שהם אתיופים, הם שווים פחות כיוון שעל פי דברי שר החינוך הם מועסקים באמצעות קבלני שירות, שלא כעמיתיהם הבהירים יותר שמועסקים באופן ישיר על ידי הרשויות המקומיות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.