יש חיילים טובים ומוסריים, ויש חיילים רעים ופושטקים, לא?

(עדי מזור)

אתם יודעים מה ההבדל בין א״א מחטיבת כפיר, החייל היורה, לבין חיילים מסיירות מובחרות? ההבדל הוא שרבים מהם עושים בדיוק את מה שהוא עשה רק בשושו. אף אחד לא יתפוס אותם בעדשת המצלמה לעולם. הרי אנשים לא מפסיקים לדבר על א״א ועל דעותיו הימניות הקיצוניות, על זה שהוא אוהד בית״ר, על זה שהוא משתייך ל״לה פמיליה״. מנסים לעשות הפרדה בין ״חייל טוב״ ל״חייל רע״, מדברים על ״ערכי צה״ל״ ו״טוהר הנשק״. יש חיילים טובים ומוסריים, ויש חיילים רעים ופושטקים, לא?

לא.
המערכת היא אותה מערכת. השליטה הצבאית היא אותה שליטה צבאית. אבל יש היררכיה, יש יוקרה. אפשר להיות חלק ממנגנון מעוות בשיא הקלאס ולהצטרף לסיירת, ואפשר להיות א״א ולהצטרף ל״ערסים״ בחטיבת כפיר.

לכולם ברור מי הולך לאן.
לכולם ברור מי יקצור שבחים על תפקודו בתוך מערכת השליטה והדיכוי, ומי יעמוד למשפט שדה מול כל המדינה.
א״א ודומיו הם קו שני. השניים אחרי הפלסטינים שסובלים מכל החרא הזה.
אבל אני דופקת בדלת, ואף אחד לא עונה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. נעה

    לכן הביקורת צריכה תמיד לכוון למעלה ולא לחייל א' או ב'.
    למעלה זה הצבא, זו הממשלה, זה גדודי הימין ושטיפת המוח הגזענית שלהם. לאחרונה התבטאו מספר רבנים בעד חיסול מחבלים. והם יוצאים טפלון. אותם צריך להביא למשפט.
    לדוגמה "הרב אליהו רב העיר צפת: "מד"א צריך להרוג מחבלים פצועים" "זאת הלכה. אם אי אפשר להרוג אותם, אז תסובבו את זה ככה שהם בסוף ימותו; תאכילו אותם אוכל מקולקל, שיקבלו קלקולי קיבה ובסוף ימותו. זה מה שצריכים ללמוד במד"א." (האיש מקבל משכורת מהמדינה)".
    על כל רב שדבריו מתפרסמים יש לפחות שלושה חכמים שיודעים איך שוטפים מוחות בשושו…