כל איגוד והעופר עיני שלו

(יוסי דהאן)

אני לא בארץ ומתעניין בצרות של אחרים. בלגן באיגודים המקצועיים בארצות הברית. מסתבר שאחד האיגודים המקצועיים הגדולים ביותר, Service Employees' International Union – SEIU – איגוד שמאגד את עובדי השירותים וחברים בו כשני מיליון עובדים, נמצא במשא ומתן עם תאגיד האפליקציה Airbnb, אפליקציה המתווכת בין אנשים הרוצים להשכיר את דירותיהם לבין אנשים המעוניינים לשכור אותן. על פי ההסכם, התאגיד, שערכו מוערך בסכום של 25.5 מיליארד דולר, יתמוך בהתאגדותם של של החדרניות/ים המטפלים בדירות המושכרות וגם יתמוך בתשלום שכר מינימום של 15$ דולר לשעה.

איגודים מקצועיים אחרים וכן פוליטיקאים דמוקרטיים מביעים את זעזועם מהעסקה המעניקה לגיטימציה לתאגיד שהפעילות שלו גורמת לפגיעה חמורה בשוק הדיור, כיוון שהדירות המושכרות לטווח קצר לתיירים יוצאת משוק הדיור, דבר הגורם לעלייה גדולה במחירי הדירות, פוגע בדיור בר השגה ומחסל משרות בעלות תנאי עבודה טובים בענף המלונאות. התאגיד הזה, כמו תאגידי אפליקציה אחרים, מואשם בכך שהוא אינו משלם את חלקו במיסים במקומות בהם הוא פועל, וכן שהוא מתחמק מכל רגולציה, בעוד מתחריו חייבים למלא את החובות הללו. בפנייה של כמה פוליטיקאים מניו יורק לראשי האיגוד המקצועי נכתב "אנחנו מתפלאים שאתם מתכוונים לשתף פעולה עם תאגיד שהמודל העסקי שלו הוא לגרום לעזיבתם של אנשים מבתיהם, בדיוק אותם אנשים שאתם אמורים להגן עליהם". פרט מעניין בפרשה הזו – אנדי סטרן, שהיה הנשיא הקודם של SEIU, האיגוד המקצועי השותף למשא ומתן, משמש כיועץ בשכר ל-Airbnb. כל איגוד והעופר עיני שלו.

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. חנה זהר

    נשמט צד והוא המוני התיירים משתכרי שכר נמוך יותר מהתיירים המאכלסים את בתי המלון. מה שמאפשר ליותר עובדים לטייל בארצם ובעולם.