להילחם על זכויותינו מתוך הכרה בכך שכולנו מוגבלות

(יעל משעלי)

באחרונה נדחתה על הסף ההצעה להעלות את סכום קצבאות הנכות לסכום משכורת המינימום; ולאור כל ביטויי האלימות המשתוללת והטרגיוּת הבלתי-פוסקת, נראה שזו בטלה בשישים; אבל אני לא מצליחה להפסיק לחשוב שזה מעין מורה נבוכים לכל האירועים האחרים.

לאחר דחיית ההצעה התנהל מעין דיון ליברלי טוב לב במקרה, במסגרתו לא מעט מאיתנו נחרדו וביטאו זאת במושגים של – "איך אפשר לעשות 'להם' את זה"?

נהוג לחשוב שתפיסה קווירית לזהות זה משהו אקדמי-פלצני של אשכנזים, שלא יפתור כלום ורק ישכנע את המשוכנעים באמצעות פעלולים רטוריים, אבל לי היא עוזרת להבין שכל עוד אנחנו חיות בחברה שבה מוגבלות היא צורה מוחלטת של אחרות; ומאבקים נגד אפליה ודיכוי הם נחלתם של מיעוט – הרבה מאיתנו לא צפויות למצוא לעצמן מקום במציאות.

ולא רק "הנורמטיבים" חוטאים בזיהוי המוגבלות עם אחרות. לעיתים קרובות מדי גם אנחנו, במאבקנו הנחוצים להכרה בכל קבוצת מיעוט עסוקים בלהבחין את עצמנו מהחולים והמוגבלים המסכנים – אנחנו אומרות: "תנו לנו זכויות, כי אמנם אנחנו הומואיות, מזרחיות או טרנסיות, אבל לא פחות בריאות ומסוגלות".

אבל מה אם במקום להילחם על מקום מינימלי במסגרת המעוותת של הנורמלי, נלחם על זכויות ממקום שמכיר בכך שכולנו מוגבלות? מקום שמוותר על הדיכוטומיה הכוזבת בין "בריא" ל"חולה" או בין "מוגבל" ל"מסוגל", מתוך הבנה שעניינה לשמר יחסי כוחות בין אלה שמצליחות להעמיד פנים שהן תמיד מתפקדות, לבין אלה שמראש מסומנות כנכשלות: בין אם קשה לנו לראות או לנשום או להיות שמחות או לקום בבוקר או להירדם או להתרכז בלי תרופות או לאהוב את הגוף שקיבלנו מלידה בגלל המין או הגיל או המגדר או המידה או לשדר שאנחנו הכי זורמות והכל עובר לידינו ושגם למול טראומות אנחנו לא חרדות, אולי אז נוכל להתחיל לדמיין מציאות שבה לפחות מאיתנו קשה להמשיך לחיות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.