לידיעת מי שמבקש לרסק את ועדי העובדים החזקים

(יוסי דהאן)

במאמר סקירה מעניין של הכלכלן פול קרוגמן על ספרו החדש, של מי שהיה שר העבודה במימשל קלינטון, רוברט רייך, הוא בוחן תיאוריות שונות שהוצעו על ידי כלכלנים כהסברים לאי השוויון ההולך בגדל בהכנסות מאז שנות השמונים. קרוגמן דוחה את ההסבר הנפוץ, גם במקומותינו, שהפער נובע משינויים טכנולוגיים שיצרו כלכלה המעדיפה אנשים משכילים. קרוגמן טוען שמחקרים מצביעים על כך שפערי השכלה אינם מסבירים את הגידול בפערי ההכנסות, גם לא התפתחותה של טכנולוגיה הגורמת להפיכתם של עיסוקים מסוימים למיותרים. הסבר מרכזי שכן מסביר את פערי ההכנסה הגדולים הוא ירידה בשיעור העובדים המאורגנים, וכאן מפנה קרוגמן למחקר מעניין של שתי חוקרות מקרן המטבע הבינלאומית (מוסד שאינו חשוד בחיבה לרעיונות סוציאליסטיים) Florence Jaumotte ו Carolina Osorio Buitron. ממצאי המחקר שלהן מצביעים על כך שככל ששיעור העובדים המאורגנים הולך וקטן כך אי השוויון בהכנסות וריכוז ההכנסה בעשירון העליון הולך וגדל. הירידה בשיעור העובדים המאורגנים מחלישה את כח המיקוח שלהם מול המעבידים ובעלי ההון ובכך מקטינה את חלקם בהכנסה הלאומית לעומת העלייה בחלקם של מעבידיהם. כמו כן , חולשתם של ארגוני עובדים מחלישה את כוחם הפוליטי של העובדים בזירה הפוליטית הלאומית, לעומת כוחם העולה של בעלי ההון שבאמצעות כוחם הפוליטי גורמים להגדלת הונם על חשבון העובדים. לתשומת ליבם של נביאי הזעם החברתיים שהדרך לגאולה עבורם כרוכה בריסוק כוחם של "הוועדים החזקים".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.