לכוכב העולה אין שום עניין בצמצום אי-השוויון

(יוסי דהאן)

ד״ר מיכאל שראל, מי שהיה הכלכלן הראשי של האוצר וחסיד נלהב של איין ראנד, הוא הכוכב העולה של פורום קהלת, פורום חשיבה ימני שמרני. אחת ממטרותיו של נייר עמדה שהוציא הפורום, היא להוכיח שאם היינו נפטרים מערבים, מחרדים ומילדים, מצבנו היה משתפר להפליא, וכן, שבמדד אי-השוויון, יחסית למדינות מפותחות אחרות מצבנו לא רע בכלל; המסקנה המרכזית של המחקר, היא שהבעיה אינה אי-השוויון אלא הפריון הנמוך של העובדים בישראל.

שראל, כמו ליברטריאנים אחרים, שהמתוחכמים שבהם נזהרים מאד מלהיות מזוהים עם תורת האגואיזם האינפנטילי של איין ראנד, רואה במדינה את השטן הגדול שחובה לצמצם את נוכחותה בחיי הכלכלה ככל האפשר. לכן, הוא סבור שיש להיפטר מרגולציה ולהגמיש את שוק העבודה לחלוטין – מדיניות שמשמעותה ביטול חוקים המגנים על העובדים והפרטה של יחסי העבודה. רגולציה של שוק העבודה וכל התערבות מדינתית אחרת מהווה לדעת שראל וחבריו למחנה, פגיעה בזכות הקניין ובחירויות הכלכליות של המעסיקים.

נחזור למחקר האחרון, שעיקריו מתפרסמים היום ב״דה מרקר״. אחת הסיבות המרכזיות לאי-השוויון בישראל, שעליו מצביע המחקר, היא כאמור בעיית הפריון של ישראל, וזו נעוצה בעיקרה בשכר הנמוך של גברים ערבים (גורע 4.7% מההכנסה הפוטנציאלית במשק).

כלומר, העלאת שכר של גברים ערבים הייתה מצמצמת מאד את אי-השוויון. אולם לשראל אין שום עניין בצמצום אי-השוויון ובהעלאת שכר. אם זה היה תלוי בג'ון גאלט הישראלי, הוא אף היה מוריד את שכרם של עובדים אלו. בתקופת כהונתו באגף המחקר במשרד האוצר, פירסם שראל, יחד עם ד״ר אסף שידלובסקי, מסמך שכותרתו ״שכר המינימום ונזקיו״. השניים הציעו לבטל את שכר המינימום, שלטענתם פוגע בתעסוקה ומעודד אבטלה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.