למה אל ליוון להיכנע ל"טרויקה"

(יוסי דהאן)

לא ברור מה יקרה ביוון, אולם מה שברור שליוון יש טעמים טובים מאד מדוע לא להיכנע לתכתיבים של ה"הטרויקה" – הבנק האירופי המרכזי, קרן המטבע הבינלאומית והנציבות האירופית. חבילת הצעדים ששלשת הגופים הללו דורשים מממשלת יוון בדרך להבראה כלכלית, היא אותה תרופה שניתנה ליוונים שוב ושוב ונכפית עליהם פעם נוספת. מדיניות צנע חסרת ערך כלכלי המתעללת בחיייהם של יוונים רבים.

כפי שכותב פול קרוגמן ב"ניו יורק טיימס", בניגוד לרושם שמנסים ליצור התקשורת הממסדית בעולם ובישראל והפוליטיקאים והטכנוקרטים האירופיים היושבים בבריסל , מצבה הקשה של יוון, מאז שהחלו תכניות החילוץ, אינו נובע מעצלותם ושחיתותם של היוונים אלא ממדיניות הצנע. צריך לזכור שרובו המוחלט של הכסף שהוזרם ליוון בתכניות החילוץ לא הגיע לאזרחים היוונים, אלא נועד לתשלום חובות לבנקים בצרפת וגרמניה. כפי שמעיר, הכלכלן סימון רן לואיס, הנדיבות של אירופה לא הייתה כלפי העם היווני, אלא כלפי הבנקים האירופאים.

מאז תחילת תוכניות החילוץ, הממשלות ביוון קיצצו שוב ושוב בהוצאות הממשלתיות והעלו מיסים. הם קיצצו את המשרות בסקטור הציבורי ב 25% וכן קיצצו באופן דרמטי בגובה הפנסיות. הסכומים שקוצצו היו יותר ממספיקים על מנת לכסות את הגרעון ההתחלתי ואף ליצור עודף גדול. מדוע זה לא קרה? מדיניות הצנע של קיצוצים ועוד קיצוצים, שגרמה לירידה של 25% בתוצר הלאומי הגולמי של יוון, פשוט חנקה את הכלכלה היוונית ודרדרה אותה למצב הקיים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סמולן

  מוזר שהמדינות שחונקות למוות את ערש התרבות האירופאיות הן גם אלו שמממנות את הזירה הסוערת והמגוונת של אקטיביזם ישראלי אנטי ציוני. הו, ברלין. בתחילה ניקח את אתונה, ואז את ירושלים.

 2. תימני כינרת

  התגובה של סמולן מייצגת את מהותו.
  הממשלות שחונקות את יוון הן אותן ממשלות התומכות בישראל. הן פרו ישראליות ועושות הכל כדי להגן עליה על אף לחץ מגופים אירופאים רבים הקוראים להחרים את ישראל. מי שטוען שמרקל אולנד והמנהיגים המשפיעים באירופה הם אנטי ישראלים עושה זאת מתוך בורות קיצונית.

 3. בלהה

  כן. הכל נכון. ובכל זאת קיים צורך דחוף לקצץ בזכויותיהם של הסקטורים החזקים ביוון כגון זכויות הפנסיה המופקרות , אלא נראה שהשמאל לא יכול לעשות זאת כי אלה הם הבוחרים העיקריים שלו.
  דרך אגב, גם במדינת הישראל הסקטורים החזקים מוצצים את המדינה, ולולא הסיוע האמריקני לאן אנו באים.
  האבטלה כאן נמוכה כי זרועות הבטחון מעסיקים כמחצית מהאוכלוסיה. אם יהיה שלום, יפוטרו ואז יזרקו לרחוב המון אנשים. על כן יש סיבה טובה לשלטונות לא לעשות שלום ….