למה כדאי לעולים החדשים מתימן לשמור טוב על ספר התורה שלהם?

(תמי ריקליס)

אתמול כתב נתניהו בפייסבוק: ״התרגשתי להיפגש הערב עם עולי תימן שהגיעו אמש במבצע חשאי לישראל וקראנו יחד בספר התורה שהביאו עמם ונכתב לפני 800 שנה. זה הבסיס שלנו. ברוכים הבאים הביתה – לארץ ישראל!״. בצילום, הוא יושב עם העולים על הספה וקורא במגילה. אחלה פוטו-אופ, רק שהייתי מציעה לעולים החדשים לשמור טוב-טוב על החפצים שלהם.

בספר ״אקס ליבריס״, שיצא לי לעיין בו ממש בימים האחרונים, מתאר המחבר גיש עמית באופן מסמר שיער את בזיזתם הסיטונאית של האוצרות התרבותיים של היהודים התימנים, עוד מהמאה ה-19, כחלק מהיחס אליהם כאל פראים אקזוטיים, בורים שלא מסוגלים לטפל בנכסים שלה כיאות וראוי להפקיעם מידם. תחילתו של משטר ההפרדה הציוני, בין היתר, בין הגוף לשכל, בין החומר לרוחניות, בין מי שיהיה ״הפועל הטבעי״ התמים (זה שלא קרא מרקס, כמובן) לבין תרבות יהודית שיש לשמר בציון – כנכס לאומי, מחקרי, מוזיאולוגי, ולא כמשהו שמחובר לאנשים חיים ונושמים. הפלרטוט האלים הזה בין העבר להווה הסתכם באלפי כתבי יד שהגיעו לאספנים וסוחרים פרטיים, כמו שמציין עמית, ומאות שהגיעו לידי הספרייה הלאומית ויד בן צבי: תורה, רמב״ם, שבזי ועוד כתבי יד רבים.

בשנות החמישים, העולים מתלוננים שרכושם נגנב. בין היתר עובדים עליהם שכולו נשרף. הג׳וינט, הסוכנות היהודית ועוד עסקנים ידם במעל. פוטרים אותם במיני אמתלות ביורוקרטיות כמו ״תביאו פתקים ממשרד הדתות״. ולא רק ספרים נגנבו, אלא גם תכשיטים, חפצי צורפות, וכמובן – ילדים.

2
מתוך ״אקס ליבריס״, הוצאת הקיבוץ המאוחד / מכון ון ליר

 

בקיצור, פולואו ד׳ה בוק טרייל.

*וזו פרשה מסועפת ומעניינת ורבת משתתפים, תקראו את הספר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אסף

    יהודי קוצ'ין גם שילמו את כרטיסי העלייה לארץ, גם ישבו על המזוודות ואכלו את החסכונות בזמן שהרשויות בארץ דנו בשאלה אם אפשר לסכן את יושבי הארץ במגע עם כהי-עור טרופיים כאלה, וגם שתו להם ספר תורה שנשלח לפחות לבית-כנסת אשכנזי במושב נחלים.