לפני שמדברים על מדעי הרוח, צריך לדבר על אנשים

(יניב איצקוביץ׳)

את הדברים הבאים אני לא כותב מפוזיציה. השנה דחיתי הצעת עבודה טובה בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת ת"א, שנותרה עומדת גם לשנה הבאה (טוב, אולי אחרי הפוסט הזה כבר לא), וככלל, כיום אין לי עניין במסלול אקדמי מן המניין והצהרתי על כך לפני שנים בריש גלי. אבל כואב לי הלב על חברים קרובים ועמיתים שנזרקים מדי שנה, לא בגלל שהם לא טובים או מצוינים, אלא בגלל שאפשר.

והנה עכשיו אין להם אפילו זמן לקושש אחר קורס במקום אחר, שיניב להם במקרה הטוב שכר נמוך משכר מינימום, שאותו הם ייאלצו לקבל בלית ברירה ובהכרת תודה חמוצה, בתקווה שיום אחד תציל אותם מלכת הדרקונים ותוציא אותם מעבדות לחירות.

אז סלחו לי על הבוטות, כי הם לא יכולים לכתוב את זה, אבל על הזין מדעי הרוח, לפני זה יש כאן אנשים! אני לא מבין איך הריטואל הזה ממשיך בלי התנגדות והתאגדות של חברי הסגל – מהמסטרנט הזוטר ביותר (אחי, זה החיים שלך עוד עשור), ועד הפרופסור הבכיר (אחי, אלו חניכים שלך, מה נסגר אתך?). אין שיעורים ואין תרגולים עד שהאנשים האלה יזכו ליחס הוגן. ומה הם מבקשים? יותר כסף? מעמד? תקן? כולה ללמד את הקורס המסריח שלהם על קאנט בלי שיפטרו אותם כל שנה.

אני לא הייתי ממליץ היום למישהו לעשות דוקטורט במדעי הרוח בתור מקצוע. לפני שמדברים על שקיעה של מדעי הרוח, כדאי לדבר על שקיעת הרוח.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.