מדינת העסקים שנתניהו, שטייניץ, קנדל ואחרים מנסים להקים כאן

(יוסי דהאן)

היה ברור שראש הממשלה יוביל את המתקפה על בית המשפט העליון בעקבות פסיקתו בעניין מתווה הגז, ושגם שרת המשפטים שקד לא תחמיץ את ההזדמנות לקעקע את המוסד שהיא אמורה להגן עליו, וששר האנרגיה יובל שטייניץ שליח חברות האנרגיה ישתולל מזעם. מה גם שברור שאף אחד מהם לא קרא את פסק הדין שבו פסל בית המשפט את סעיף היציבות במתווה, שעל פיו המדינה מתחייבת שלא לשנות נושאים מהותיים במשק הגז במשך 10 שנים, בתחומי המיסוי, יצוא הגז וההגבלים העסקיים.

וכך נתניהו מצהיר תוך בורות מלאה ובארסיות ש"ישראל נתפסת כמדינה עם התערבות משפטית מוגזמת שקשה לעשות בה עסקים" – דבר המציג את פסק הדין כקפריזי, מזיק ומנוגד להסדרים שקיימים בעולם בין מדינות לחברות גז ונפט. אבל כל מי שקורא את פסק הדין מבין שהמצב הפוך מזה שמתאר נתניהו, המנסה להסית נגד בית המשפט העליון. פסק הדין מצטט מחקרים וחוות הדעת בין היתר של בנק ישראל, היועצת המשפטית של ועדת הכלכלה ושל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, הכותבים שסעיפי יציבות אינם נהוגים במדינות ה-OECD ואינם מקובלים במדינות מפותחות. זאת, כיון שמדינות מפותחות מסרבות לכבול את שיקול דעתם של המחוקקים ו"מביעים חוסר אמון בשיטה הדמוקרטית וכובלים ממשלות ופרלמנטים". כלומר, רק במדינות חלשות מתפתחות, חלק מהן Quasi State, קיימים סעיפי יציבות שבהן שליטים נכנעים לאינטרסים של חברות הנפט. זו מדינת העסקים שנתניהו, שטייניץ, יוג'ין קנדל ואחרים מנסים להקים כאן.

מה שברור שההתקפה הזו תסייע לנתניהו, שקד ויריב לוין לממש את תכניתם לאייש את בית המשפט העליון בשופטים דוגמת נועם סולברג, שופטים שלא יעמדו בדרכם לקעקע את הדמוקרטיה, ולשרת את בעלי ההון.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.