מה יהיה אופיה והרכבה של הממשלה הבאה? זו השאלה החשובה

(יוסי דהאן)

אני קורא כל מיני ניתוחים המנסים להסביר שבעצם דבר לא השתנה. שמסקנתם העיקרית היא ש"החלוקה בין הגושים לא השתנתה שינוי מהותי. השינויים העיקריים היו בחלוקה הפנימית בתוך הגושים". הניתוח הזה הוא במידה רבה בלתי רלבנטי ואף מטעה באשר למה שכנראה עלול להתרחש כאן בשנים הקרובות. הדבר החשוב אינו כמה מנדטים זזו בתוך הימין ובתוך השמאל ובין הימין לשמאל והחרדים, אלא מה יהיה אופיה והרכבה של הממשלה הבאה. עובדה שתקבע את מציאות החיים כאן.

הממשלה המסתמנת היא ממשלת ימין קיצוני עם אגף קטן המשתייך למרכז. בכל הקשור למדיניות חברתית וכלכלית, כחלון ודרעי, עשויים אולי להוות חסם למדיניות הימין הכלכלי הקיצוני שיוביל נתניהו בתמיכתם של בנט וליברמן. אולם בכל הקשור לזכויות אדם ודמוקרטיה והמשך הסכסוך, יהיה כאן כנראה הרבה יותר רע. כדאי להאזין ליריב לוין, מועמד לשר המשפטים, שרוצה להפוך את בית המשפט העליון לסניף של הליכוד ולאיילת שקד מהבית היהודי. אני קורא שנפתלי בנט מוזכר כמועמד לשר החינוך, אם זה יתממש, ימיו של גדעון סער במשרד החינוך ייזכרו כימים של פלורליזם אנרכיסטי ודמוקרטיה רדיקלית. טיולי החובה לחברון להכרת המורשת יתחילו כבר בגיל הרך. יוזמות חקיקה כגון חוק הלאום וחוקי רדיפה של עמותות השמאל יזכו לעדנה מחודשת, וחקיקה ריאקציונית בתחום זכויות הפרט וחקיקה דתית יזכו לתמיכה רחבה בממשלה החדשה שבראשה יעמוד אופורטוניסט, חסר עכבות מוסריות, פוליטיקאי בעל עמדות גזעניות הנעדר כל מחויבות לערכים דמוקרטיים וכללי משחק פוליטיים הוגנים.

אדם שעבורו השמאל הוא לא מספיק יהודי, ושהערבים, אינם אזרחים ישראלים בעלי מעמד שווה, אלא בלשונו, כמויות, של גורמים עוינים ובוגדניים המסתערים ביום הבחירות על הקלפיות על מנת למוטט את המדינה היהודית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.