מה ישראל הייתה עושה לאדוארד סנודן אילו

(יוסי לוס)

בספרה החדש של האנתרופולוגית גבריאלה קולמן על קולקטיב ההאקרים "אנונימוס" (Hacker, Hoaxer, Whistleblower, Spy: The many faces of Anonymous) מובאת (עמ' 383) אנקדוטה מעניינת על גישתן של הרשויות הישראליות לטיפול במתריעים (whistleblowers). קולמן מביאה את דבריה של מליסה האת'אווי, עובדת בכירה לשעבר בסוכנות ביון אמריקאית שעוסקת בענייני סייבר שביקרה בתל אביב בזמן הבריחה של אדוארד סנודן לרוסיה וציטטה בדיעבד את עמדת הסוכנים הישראלים שאתם נפגשה ביחס אליו: "אסור היה להרשות לו בשום אופן לעלות על המטוס הזה. [לאחר שעלה] המטוס לא צריך היה לנחות". על המשפט הראשון היא הסכימה אתם. על המשפט השני פחות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  מה "ישראל הייתה עושה"? כן, כי בטוח אשת מודיעין אמריקאית שעוסקת בענייני סייבר נפגשה עם סוכנים-מתנקשים של המוסד שדיברו בשיא הרצינות, ולא עם כמה חנונים מ-8200 שאמרו לה על דרך הגוזמא את דעתם על חומרת ההדלפות.

 2. ליכודניק

  בקונסטלציה אחרת העוקץ היה מדקדק בשיח המסוים שנוצר כאשר הנשאל מניח מה השואל רוצה לשמוע, כלומר מה אותם "סוכנים ישראלים" חושבים שאותה נציגה אמריקאית מצפה לשמוע מהם; לא ייעוץ מבצעי או חוו"ד משפטית, אלא חיזוק כמה הישראלים "גברים".

  עובדתית- אני מתרשם שארה"ב מתייחסת לצ'לסי (לשעבר בראדלי) מאנינג חמור יותר משישראל התייחסה לענת קם, למשל.

 3. עודד

  נו, עד מתי – ובעצם, מדוע בכלל – יהיה על הקוראים של 'העוקץ' לקרוא את תגובות-ההבל של מישהו בשם 'עמית'? יש גם סינון בעולמנו!