מה קורה כשמעליבים את צה״ל

(זהר אלמקייס)

פעילי תעאיוש תבעו את המדינה על כך חיילי צה״ל התנכלו להם ולפלסטינים שעמם בעת פעילות. התביעה נדחתה היום בטענה ״שהחיילים לא הפעילו אלימות גופנית – חרף עדויות מצולמות המראות ההיפך – ושההתנכלות מתקזזת עם אמירות קשות שהטיחו כמה מהתובעים בחיילים, ובהן אזהרה ש׳יגיעו לבית הדין בהאג׳״. מתי הפכה הזירה המשפטית – שנועדה, בין היתר, לאפשר לאזרחים להתמודד באופן הגון והוגן עם עוול שנגרם להם מידיהן של מערכות כוח אימתניות – ליישוב סכסוכים בהפסקה בחצר בית ספר?

אתם העלבתם אותם אז הם העליבו אתכם, קבעה השופטת. בכך היא מתעלמת לחלוטין מהכוח הבלתי סביר המצוי בידיהם של חיילים בסיטואציה הזו (כוח שאת תוצאותיו ראינו זה עתה בחברון) ומהאפשרות האינהרנטית המצויה בידיהם להפוך את חייהם של פלסטינים ופעילים לגיהנום. היא מתעלמת מהכוח הממשי והסימבולי הקיים בנוכחותו של נשק ומכך שאותם ״עלבונות״ של פעילים הם בין הכלים הבודדים, העלובים כמעט, המצויים בידו של אזרח מול חייל. ״אתם תגיעו להאג״, הפעילים אומרים לחיילים, והשופטת שומעת עלבון ילדותי בגן המשחקים. החיילים, בעיניה, ״נהגו באיפוק רב״. הם הילד הבוגר בסיפור. הילד עם הרובה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. נתן

    יש דבר יותר חמור בדבריה של השופטת.
    בהמשך היא טוענת ש"נכון שהם לא היו אמורים לתאם עם הצבא להגיע לאדמתם אבל מכיון שלא עשו זאת אין להם אלה להלין על עצמם".

    צריך לקרוא כמה פעמים בשביל להאמין .