מועצת העיתונות מסרבת לקרוא לגיוון תרבותי

(יוסי דהאן)

היום השתתפתי בישיבה הראשונה שלי כחבר מועצת העיתונות, הנושא המרכזי שעלה לדיון היה התערבות השרה מירי רגב בעניין גלגל"צ. ירון דקל, מפקד גלי צה"ל ונדב רביד מגלגל"צ הגיעו לדיון. דקל הסביר על התרחשות האירועים והסביר מדוע אסור לפגוע בעצמאותן התקשורתית של גלי צה"ל וגלגל"צ, טענה קצת מוזרה ממי שכעורך כלי תקשורת נושא בתואר מפקד תחנה צבאית שהאחראים עליה הם שר הביטחון והרמטכ"ל. הדוברים בדיון הרעיפו מחמאות לרוב על התחנה הצבאית, על מקצועיותם של העורכים המוסיקליים, על הפופולריות של התחנה ועל איכותה האובייקטיבית של הפלייליסט. מזמן לא נכחתי בדיון שבו היה קונצנזוס כזה מקיר לקיר בין השותפים לדיון. קונצנזוס שממנו חרגנו דני גוטווין ואנוכי. שנינו טענו שאנחנו מתנגדים להתערבותה של מירי רגב בענייני התחנה. אולם קיימת בגלגל"צ בעיה של פלורליזם מוסיקלי ותרבותי ושהבעיה שרגב מעלה היא בעיה אמיתית באופן בלתי תלוי בה ובמניעיה הפוליטיים. הטענות שלי על מחויבותה של תחנה הממומנת בכספי ציבור לתת ביטוי לקולות, העדפות וטעמים שונים של כלל האוכלוסיות המרכיבות את החברה בישראל, ועל ההומוגניות האתנית של אלה המשרתים בתחנה, וכיצד הרכב המשרתים בתחנה קובע את תכניה, לא זכו, בלשון המעטה, לאהדה רבה בקרב חברי המועצה. להצבעה הועלו שתי הצעות. אחת של יובל שרלו ואחרים הקוראת לפוליטיקאים לא להתערב בתכנים של גופי תקשורת והצעה שנייה שלי הקוראת להוסיף לקריאה זו גם את המשפט שהמועצה גם קוראת לגופי תקשורת לתת ביטוי למגוון הקולות והתרבויות של הקבוצות השונות המרכיבות את החברה הישראלית. ההצעה הראשונה זכתה לרוב מוחלט של קולות חברות וחברי המועצה, להצעה השניה היה תומך אחד בלבד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יובל שרלו

  יוסי שלום,

  כל מה שכתבת הוא נכון, ואף על פי כן הוא מאוד מאוד לא נכון.
  עמדת רבים, בוודאי אני, היא שיש לקרוא לגלי צה״ל לבחון את דרכם בתחום הגיוון התרבותי.
  למעלה מכך, אפשר גם לבקר מאוד את גלי צה״ל על מה שנעשה שם (אני לא יכול לבקר כי איני מאזין לגלגל״צ).
  הצעתי הייתה שלא להכניס את הקריאה הזו להודעת המועצה הפעם.
  העמדה של המועצה צריכה להיות חד משמעית ולהיראות חד משמעית: לא להתערבות של פוליטיקאים.
  כל תוספת להצהרה הזו – מזיקה והופכת אותה לפחות מחד משמעית.
  ועל כן, הצעתי להפריד בין שני הדברים.
  אתה מציג את הדברים כאילו לשאר חברי המועצה, מלבדך, לא איכפת הגיוון התרבותי – ולא היא.

  יובל שרלו

  1. גל לוי

   התשובה שלך יובל שרלו כל כך נכון, אבל מאד מאד לא נכונה.
   אתה מניח שהמצב הנוכחי הוא א-פוליטי או לא-פוליטי ולכן אסורה התערבות של פוליטיקאים (במיוחד אם קוראים להן מירי רגב). אבל המצב של השידור הצבאי הוא מאד פוליטי, בהמון המון רמות, כולל עצם העובדה שהוא מתהדר פה ושם במגישה או מגיש דרוזי, מזרחית או דתיה….
   ואת זה כדאי שחברי המועצה ילמדו. יש אחלה ספרות על תקשורת ופוליטיקה.