מחקר חדש מוכיח שוב: החינוך המקצועי הוא חינוך ירוד

(יוסי דהאן)

שר החינוך נפתלי בנט הוא חסיד גדול של החינוך המקצועי ותכניתו היא להגדיל באופן משמעותי את מספר התלמידים הלומדים במסגרות אלו. השר, שותף לחזונו של התעשיין סטף ורטהיימר, סבור שתפקידה של מערכת החינוך הוא להכשיר עובדים לשוק העבודה.

מחקר חדש של מרכז טאוב שהתפרסם השבוע (ערכו כרמל בלנק, פרופ' יוסי שביט, ופרופ' מאיר יעיש) מגלה מה שגילו מחקרים קודמים בנושא: שחינוך מקצועי הוא חינוך ירוד המשעתק את המבנה הכלכלי-חברתי; שבחינוך המקצועי לומדים ילדים ממעמד כלכלי וחברתי נמוך בעוד שבמסלולים העיוני וההנדסי לומדים ילדים למשפחות מבוססות ומשכילות.

"המסלול העיוני והמסלול ההנדסי מושכים תלמידים חזקים יותר משני המסלולים האחרים (המסלול הטכנולוגי והמסלול המקצועי) …תלמידים רבים יותר במסלולים אלו הם ילדים להורים משכילים, הישגיהם במבחני המיצ"ב גבוהים יותר, והם לומדים בבתי ספר ממעמד חברתי-כלכלי גבוה יותר.. המחקר מוצא כי בקרב התלמידים במסלולים הנמוכים יותר הזכאות לתעודת בגרות נמוכה יותר. שיעורי הזכאות לבגרות בקרב תלמידים במסלולים העיוני וההנדסי עומדים על 70 ו-82 אחוז, בהתאמה, לעומת 53 אחוז בקרב תלמידי המסלול הטכנולוגי ו-40 בלבד בקרב תלמידים במסלול המקצועי…נוסף לכך, שיעורי הנשירה בקרב תלמידי המסלול הטכנולוגי (5.5 אחוזים) והמקצועי (5.2 אחוזים) גבוהים בהרבה מהשיעור אצל תלמידי המסלול העיוני (2.9 אחוזים) וההנדסי (1.4 אחוזים) – דבר המהווה מחסום נוסף בדרך להשגת תעודת בגרות בפני תלמידי המסלולים הנמוכים יותר."

זה לא מקרי, כפי שעולה מ"תמונת מצב חברתית – 2015" בפרסום מרכז אדוה, שמיקומם של רבים מבתי הספר של שתי רשתות החינוך המקצועיות הגדולות בישראל – אורט ועמל – הוא ביישובים מוחלשים ושכונות לא מבוססות, שם גדלים הנערים והנערות שיהוו את הפרולטריון הישראלי. מתוך 159 בתי ספר של שתי הרשתות הללו, 71 בסך הכל היו ממוקמים ביישובים בעלי דירוג חברתי-כלכלי נמוך: 35 ביישובים ערביים, 43 בעיירות פיתוח ו-35 נוספים ביישובים אחרים המדורגים באשכולות חברתיים-כלכליים 1 עד 5. כמו כן יש לציין כי במרבית היישובים המבוססים, במידה ויש בתי ספר מקצועיים הם ממוקמים בדרך כלל בשכונות "הדרומיות".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.