מילון הרשע של הדיור הציבורי

(יוסי דהאן)

אתמול נערך כנס על הדיור הציבורי במסגרת החטיבה לזכויות האדם במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן. בכנס השתתפו חבר הכנסת והשר לשעבר רן כהן, המנכ"ל בפועל של עמידר יוסי אבוטבול, פעילה בצוות דיור ציבורי וסטודנטית בחטיבת זכויות האדם ספיר עמרן סלוצקר, ודיירת דיור ציבורי וחברת צוות דיור ציבורי זהבה גרינפלד. אני הנחיתי את הדיון. היה ערב מרתק בין היתר בשל השתתפות הקהל, שכלל דיירות ופעילות מצוות הדיור הציבור וסטודנטים של המכללה. אבל כאן אני רוצה לצטט מדבריה של זהבה גרינפלד, שנושא דבריה היה כיצד מגדירים חברות משכנות כ"עמידר" ומשרד השיכון אותה ואת דיירות הדיור הציבורי. זה המילון שהציגה זהבה כאשר היא מחליפה בין השלטים עליהם כתובות ההגדרות השונות.

אפשר לכנות את מה שזהבה הציגה כמילון הרשע של הדיור הציבורי.

סרבנית

אם חד-הורית לילדים שמוקד חייה הוא במרכז הארץ ולא מסכימה לעבור לגור באופקים כיוון שאין שום סיכוי שתמצא שם עבודה.

פולשת

דיירת שמתגוררת מאז נולדה בבית הוריה, אולם לאחר שהוריה נפטרו היא מיד מוגדרת כפולשת. פולשת היא גם מי שנכנסה לדירה מוזנחת ובלתי ראויה למגורים של "עמידר" כיוון שרצתה למצוא מחסה לילדיה. כך, במקום להיות מוגדרת כגיבורה הדואגת לילדיה היא מכונה פולשת.

חסר טופס

לא משנה כמה טפסים תגישי ל"עמידר" או לחברות משכנות אחרות – הפקיד לא ייתן לך אישור. התשובה השכיחה היא "חסר לך טופס". הפקיד גם לא ייתן לך אישור על הטפסים שהבאת, וכשאין טפסים מגיע הצו מההוצאה לפועל. לכל אחד מ-6 דיירי הדיור הציבורי פותחים תיק בהוצאה לפועל.

"הנ"ל אשה קשת יום ומתקשה לבטא את עצמה"

זה השלט האחרון שהרימה זהבה. כך היא הוגדרה על ידי פקידי משרד השיכון ו"עמידר".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.