מי הולך לגרוף את כל הקופה תחת שר החינוך החדש?

(יוסי דהאן)

במסגרת ביזת הקופה הציבורית המכונה הסכמים קואליציוניים, מעניין להציץ על מה עומד להתרחש במשרד החינוך. שם יוזרמו כספי השוד לתלמידים בזרם הממלכתי דתי – שכבר שנים זוכה לתקציבים גדולים הרבה יותר מהתלמידים האחרים במערכת החינוך. על פי נתוני משרד החינוך ל-2012, התקצוב הממוצע לתלמיד בבית הספר היסודי עמד על 15,391 שקלים, לעומת 14,031 שקלים לתלמיד הלומד ברשתות החרדיות, 13,864 שקלים לתלמיד ערבי ו-13,196 שקלים לתלמיד בזרם הממלכתי שבו לומדים המספר הגדול ביותר של התלמידים.

נפתלי בנט, שר החינוך המיועד, החליט שהפער בין התקציב בין תלמידי המגזר הממלכתי דתי לבין שאר התלמידים בישראל אינו רחב מספיק, ולכן יש להזרים מאות-מיליוני שקלים לתלמידי המגזר. לחזק את מערכת החינוך הממלכתית דתית, שחשוב לצייין בהקשר זה שהיא מערכת בדלנית ומפלה, הנוקטת הפלייה על בסיס מעמד חברתי, כלכלי, אתני וגזעי, הפלייה המופנית בעיקר כלפי תלמידים מזרחים ואתיופים.

כך למשל כחלק מההסכם הקואליציוני, תשלומי הורים בחינוך הממלכתי-דתי, המהווים בסיס להפלייה על רקע כלכלי, יסובסדו בעתיד על ידי המדינה. לעומת זאת, בנט וחברי הכנסת היהודים הרחמנים מהמפלגות החרדיות התעקשו על קבלת דחייה, או פטור מהחובה החוקית של מוסדות חינוך פרטיים, למשל מוסדות חינוך כישיבות, להנגיש מוסדות חינוך לנכים. לא מתנצלים לא בפני יהודים, ערבים או נכים.

לפרטים נוספים על יעדי כספי השוד במערכת החינוך אפשר לקרוא אצל ליאור דטל

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.