מי הם הבוגדים, ומי מנסחים את גבולות הבגידה

(תמי ריקליס)

האיומים בגילוי של משהו סודי או מבייש לכאורה אודותיך למשפחה שלך הם אחד הדברים הכי מפחידים להתמודד איתם, ורבצו בתודעה הרבה לפני השיימינג בפייסבוק. במיוחד כשמדובר נניח בבריות הבוגרות במשפחה שנפשותיהן וגופן פריכים. זה יכול להתחיל ממש מקרוב ומבית: אני והרבה מהחברות והחברים שלי, למשל, עמדנו בעצמנו בפני הציווי ה״אל תגידי בחיים לסבתא שאת לסבית כי היא יכולה לחטוף התקף לב״ ונאלצנו לשקר שנים. וזה כמובן עוד על הקצה הקליל יחסית והיותר מובן של ספקטרום האיומים האפשריים הכרוכים במיניות שאנשים לא סטרייטים עשויים להתמודד איתם.

נזכרתי בזה בגלל רועי לוי שפירסם את מספר הטלפון של סבתא של מנכ״ל שוברים שתיקה, יולי נובק, כדי שאנשים ידווחו לה על הנכדה הבוגדת שלה ולכל הפחות יטרידו אותה ללא הפסקה ויגרמו לה וליולי עוגמת נפש ולחץ. בתנאים הפוליטיים של היום, אנשים יודעים שלא יהיו למעשה כזה השלכות רציניות אם ראש הממשלה בעצמו קורא לחקור את הארגון ורבים אחרים פוסקים שזו ״בגידה״. להיות שמאלנית, אשה, לסבית, ביחד או לחוד, זה מצב חשוף המזמן אלימות שספק אם מישהו ייתן עליה את הדין, ואלה עוד קטגוריות מאד מיוחסות בהשוואה לאוכלוסיות אחרות פה. אבל בתגובה, יולי נובק (שהיא בחורה מקסימה בעיני) גם לא צריכה להוכיח לאף אחד נאמנות, לא היא ולא המשפחה שלה. גם אם סבתא שלה היתה עוכרת ישראל או לחילופין האדם הציוני ביותר בפלנטה, זה לא היה משנה – היא לא חייבת להיות מהלח״י או אשה ״ערכית״ או אלוהים יודע מה כדי להיות זכאית לא לקבל שיחות על זה שהנכדה שלה זונה באחת בלילה. וחוץ מזה, זה גם לא מעניין בשיט את המאיימים: הגנאולוגיה במקרה הזה לא מכריעה, ואת/ה הענף הפגום שיש לקטוע ולא משנה מי אבאשך או אמאשך או סבתשך. להפך, זה שלא הלכת בעקבות המשפחה עושה אותך לבוגד בריבוע.

מה שעוד מדכא זה שבסופו של דבר, ברמה הכללית יותר, צריך להציב את גנרל עמירם לוין כדי שייתן את המלה האחרונה. רוויזיוניסטים וגנרלים. אבל אפשר להבין את זה, כשהאופוזיציה לא ממש קיימת וכשמערכות החדשות הכי בכירות לכאורה בישראל מפרסמות תוך חודשיים ״תחקירים״ של שתולי עד כאן – מבלי להידרש לעבודה עיתונאית מינימלית, עם סימון מדויק של הבוגדים ושל אלו שמנסחים את גבולות הבגידה ורשאים להחזיק במידע ״מפליל״.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מזרחי שחום חלק

  חוץ מזה אפשר לחשוב שבמידע המפליל באמת מחזיקים נחלאווים משועממים שמציקים לילדים פלסטינים ולא 8200. סטרייטים באמת אינם אוכלוסיה רלוונטית.

 2. ליכודניק

  יולי נובק כאזרחית פרטית בודאי לא צריכה להוכיח נאמנות.
  יולי נובק כמנהלת ארגון שמתיימר לשנות את החברה הישראלית צריכה וחצי. זו הגינות בסיסית.
  שימי לב ששוברים שתיקה לא מותקפים על שמאלנותם אלא על הקשר העמוק שלהם לממשלות זרות. ומה לעשות, לאף אחד אין זכות דמוקרטית לקדם אג'נדה של ממשלות זרות.

 3. שבתאי לוי

  ליהודים, בחיר העמים ועם סגולה, הטוב שבעמים והטהור שבגזעים, שאלוהים בחר בהם מכם העמים, רשאים, ואף חייבים, לעשות ככל העולה בדעתם, בחסות המשטרה, ובחסות בתי המשפט, שבמשפט צדק למופת, אור לגויים, לכבוד ולתפארת מדינת ישראל, יזכו את הפטריוטים הצדיקים.
  שבתאי לוי, כרכור