מי מנסה לייצר פאניקה סביב הסקטור הציבורי בישראל?

(יוסי דהאן)

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר בישראל ובעליה של אחת מחברות כוח האדם הגדולות, לין-ביכלר, מתלונן כבר שנים על השיעור העצום של עובדי ציבור בשוק העבודה הישראלי ומתריע כי הדבר עלול להוביל למשבר כלכלי. במאמר שפרסם ב"דה מרקר" הציג לין נתון לפיו לפני עשרים שנה שיעור העובדים במגזר הציבורי ביחס למגזר העסקי היה 42%, וב-2015 הוא גדל לכ-55%.

אולם על פי הניתוח של ד״ר בני פפרמן, מנהל מינהל המחקר וכלכלה במשרד הכלכלה והתעשייה, היחס בין העובדים במגזר הציבורי לעובדים במגזר העסקי הוא 33% בלבד, ואף הערכה זו מוטה כלפי מעלה. שיעור העובדים במגזר הציבורי יחסית למספר העובדים במגזר העסקי אף ירד בעשרים האחרונות. יתרה מזאת, בעקבות תהליכי ההפרטה המואצים העוברים על שוק העבודה בעשרים השנים האחרונות, בהן פעולות רבות של משרדי ממשלה מתבצעות על ידי עובדים של קבלני כוח אדם שהן חברות פרטיות, הרי שמספר העובדים במגזר הציבורי קטן עוד יותר. לדעת פפרמן, אם לוקחים את מספרם של עובדים אלו בחשבון הרי שהיחס בין העובדים במגזר הציבורי לעובדים במגזר העסקי אף יירד ל-25%.

בקיצור,הפער בין הנתון שהציג לין נשיא לשכות המסחר, לבין המציאות הוא פער של 30%, אולם הנתון המומצא הזה והפאניקה שמנסה לייצר לין סביב הסקטור הציבורי האימתני בישראל, משרתים היטב את לין, בעליה של חברת כוח אדם. המניפולציה הזו מפעילה לחץ להפרטת משרות בסקטור הציבורי ולהעברתן לחברות כוח אדם, בה הם ישתכרו שכר רעב ויופרו זכויותיהם הבסיסיות.

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.