מלבינים את שלטון החוק

בראש היוזמה להעברת מה שמכונה בשפה מכובסת "חוק ההסדרה" עומדת השרה שקד המתעלמת מפסיקתו של בג”צ ורומסת את העקרון שאותו היא נושאת על נס ובשמו היא מנהלת מלחמת חורמה נגד בית המשפט העליון, עקרון הפרדת הרשויות

מאת יוסי דהאן

השבוע התברר שעבור חלק גדול משרי ממשלת ישראל הסמכות האולטימטיבית לקביעת גבולות שלטון החוק אינה בית המשפט וגם לא היועץ המשפטי לממשלה. הסמכות הזו נתונה בידיה של קבוצה מצומצמת של מצביעים ועסקנים, חברי מרכז הליכוד והבית היהודי, המטילים את מוראם על השרים וחברי הכנסת שמתקוטטים ביניהם על אהדתם ומצייתים בהכנעה לתכתיביהם.

מי שמעוניין להבין לעומק את מדיניות החוץ והביטחון של ישראל בשנים האחרונות, מן הראוי שיפסיק לשים לב להצהרותיהם של שרי הממשלה ויתחיל לעקוב מקרוב אחר ההעדפות והאינטרסים של חברי מרכז הליכוד והבית היהודי, שהפכו לאחד ממוקדי הכוח השלטוניים החזקים ביותר בישראל. בעקבות איומיהם החליטה השבוע ועדת השרים לענייני חקיקה לצפצף על שלטון החוק ולאשר את הצעת החוק להלבנת מאחזים בלתי חוקיים, הקרויה בשפה מכובסת "חוק ההסדרה". לפי הצעה זו יוכלו מתנחלים להתגורר על קרקע פרטית של פלסטינים, שיקבלו פיצוי כספי על הפקעת הקרקע.

מי שעמדו בראש היוזמה להעברת הצעת החוק, בניגוד לעמדת ראש הממשלה, היו שרי הבית היהודי – שקד ובנט. שקד, צריך להזכיר, מנהלת בעקביות מלחמת חורמה נגד בית המשפט העליון כשהיא נושאת את נס הפרדת הרשויות. היא קובלת בתקשורת פעם אחר פעם על מה שהיא מכנה אופיו האקטיביסטי של העליון, שחורג לדעתה מסמכויותיו, חודר לתחומן של הרשות המחוקקת (הכנסת) והרשות המבצעת (הממשלה) ונוגס בסמכויותיהן. למרות זאת, לא הייתה לשרת המשפטים בעיה להתעלם השבוע מפסיקתו של בג”צ ולרמוס תוך כדי כך ברגל גסה אותו עקרון של הפרדת הרשויות.

חוות דעתו של מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה, שלפיה חוק ההסדרה סותר את החובה המוטלת על רשויות המדינה לכבד את הכרעות הרשות השופטת, לא עניינה אותה. עקרון הפרדת הרשויות תקף בעיניה רק כל עוד הוא פועל להחלשת כוחו של בית המשפט העליון. באשר לשר החינוך בנט, השיעור על שלטון החוק שאפשר ללמוד מהתנהגותו בפרשה ישתלב היטב בתפיסת לימודי האזרחות ברוח הבית היהודי שהוא מקדם במערכת החינוך.

כאמור, היועץ המשפטי ניסה, ללא הועיל, להסביר לשרים שהצעת החוק המפקיעה קניין פרטי של פלסטינים לא רק פוגעת בהכרעות הרשות השופטת ואינה מתיישבת עם העקרונות הבסיסיים של שלטון החוק אלא גם מנוגדת לכללי המשפט הישראלי ולמחויבותה של ישראל לפעול בהתאם לכללי המשפט הבינלאומי. אחד האיסורים הברורים ביותר במשפט הבינלאומי הוא הפקעת רכוש פרטי בשטח כבוש. חוק ההסדרה, שאינו אלא החרמה בקנה מידה נרחב של רכוש פרטי שלא לצרכים צבאיים, יכול להיחשב לפי המשפט הבינלאומי כפשע מלחמה.

פרשת הלבנת המאחזים הבלתי חוקיים מחייבת אותנו גם להביט פנימה, לתוך גבולותיה של מדינת ישראל. להתבונן באוכלוסייה אחרת שזכותה לקורת גג נמצאת תחת איום מתמיד – אוכלוסייה מזרחית ענייה שנשלחה לפני עשרות שנים על ידי המדינה להתגורר במקומות כמו שכונות גבעת עמל, הארגזים וכפר שלם. בשנים האחרונות חלק מתושבים אלה גורשו באלימות מבתיהם, ומעל ראשיהם של רבים אחרים תלוי איום גירוש. הח”כים והשרים בליכוד ובבית היהודי לא ינסחו עבורם שום הצעת חוק שתסדיר את זכותם לקורת גג. ההלבנה וההסדרה גם לא יחולו על הבדואים ביישובים הלא מוכרים וגם לא על תושבים ביישובים ערביים – אנשים שלא חמסו רכוש של אף אדם פרטי. היא לא תחול על אותן קבוצות אזרחים שהדרך של השלטון לטפל בהם היא הוצאת צווי הריסה.

פורסם בידיעות אחרונות

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נתן

  עד היום היה נהוג להשוות את השלטון בשטחים למשטר ה"אפרטהייד" בדרום אפריקה.
  אבל אפילו שם לא העיזו לחוקק חוק שמכשיר גניבה של לבנים משחורים.
  מהבחינה הזאת נקבע פה ציון דרך משמעותי.

 2. ג. אביבי

  זאת ועוד,
  רשימת המועמדים לעליון שהציבה איילת שקד היא כמעט על טהרת הלובן והפשיזם. רוב המשפטנים שהוכנסו לרשימת המועמדים הם אנשי ימין קיצוני, דתיים ועל טהרת האשכנזים.
  בולטת לטובה ברשימה היא ד"ר למשפטים יפעת ביטון. לביטון ול"תמורה", בה היא משתפת פעולה עם עוד מספר עו"דים, יש רקורד של מאבק משפטי נגד הגזענות הלבנה בישראל ונגד אפליית נשים.
  בהיבט הרחב של יוזמת שקר – שינוי יחסי הכוחות בוועדות לבחירת שופטים לטובת נבחרי הציבור – מי ייתן ומאבקה יצלח. אלא שנראה יותר, ששקד מראש התכוננה להתפשר על שנוי הרכב הוועדות, לטובת הכנסת הרבה אנשי ימין אשכנזים לעליון ולמחוזיים.