מסלולים למיליונרים, שהאינסטלטור שלנו רק יכול לחלום עליהם

(יוסי דהאן)

אחת הטענות הנפוצות בדיון על אי-שוויון ועוני בישראל היא ש"הנתונים בעייתיים ומוטים" בשל תופעת ה"הון השחור" (אגב, מעניין מדוע נבחר דווקא הצבע השחור לציין עבירות מס, כאשר לא מעט מהשחורים בעולם משתכרים מתחת לסף ההכנסה המחייבת תשלום מס). בדרך כלל הדוגמאות בעניין "ההון השחור" הם דיווחים על ניסיון אישי עם בעלי מלאכה כמו "האינסטלטור שהזמנתי לא הוציא לי חשבונית מס על תיקון הסתימה באמבטיה".

אולם מרשימת 6,654 החשבונות של ישראלים בבנקים שווייצריים, שנחשפה לאחרונה על ידי אורי בלאו מארגון העיתונאים העולמי ICIJ, עולה כי לפחות חלק מתוך אותם 6,654 ישראלים היו קשורים לחשבונות שהיקפם נאמד בכ-10 מיליארד דולר, כאשר ההשערה היא שחלק מההון העצום הזה הוא כסף שלא דווח לרשויות המס. רשויות המס מאפשרות למיליונרים הללו כל מיני מסלולים חנינה נוחים ואנונימיים לכפר על מעשיהם, מסלולים שהאינסטלטור שלנו רק יכול לחלום עליהם. בקיצור, גם מהפרשה הזו עולה שבישראל "ההון השחור" מרוכז בידי אנשי הצווארון הלבן.

המסקנה שעשירים ובעלי כוח מרמים יותר מאלו הנמצאים בתחתית הסולם החברתי-כלכלי, עולה גם מסדרה ארוכה של מחקרים שערכו בין היתר פול פיף וצוות המחקר שלו. מסקנותיהם מצביעות על כך שאנשים שחשו שהמעמד החברתי-כלכלי, במונחים של הכנסה, השכלה וסטטוס תעסוקתי, גבוה יותר משל אחרים, נטו לרמות יותר מאשר אנשים ממעמד נמוך. סדרה נוספת של מחקרים הצביעה על כך שכאשר אנשים השייכים למעמד נמוך רימו הם עשו זאת למען אחרים, בעוד שהעשירים עשו זאת למען קידום טובתם האישית.

שתי מסקנות עולות מפרשת חשבונות הבנק של ישראלים בשווייץ והמחקר על מעמד חברתי והונאה: אחת, כאמור, ש"ההון השחור" הוא ברובו לבן. הדיווח של האינסטלטור על ההכנסה מתיקון הסתיימה באמבטיה בביתו של איל ההון, היה מכניס לקופת המדינה הרבה פחות כסף מאשר הדיווח של אותו איל הון המעביר את הכנסותיו הלא-מדווחות לחשבון בשווייץ. שנית, אם מישהו היה מצליח לעלות על עקבות ההכנסות וההון הלא-מדווחים, כנראה שנתוני אי-השוויון היו גרועים יותר מהנתונים הרשמיים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.