מסתבר שהפלסטינים נהנים מהכיבוש

(יוסי דהאן)

ניתן לכנות את הטיעון הזה "נכבשים ונהנים", או על שם ממציאתו "טיעון פליאה אלבק", משפטנית שנסחה אותו לראשונה לפני עשרים וחמש שנים. אתמול עשתה המדינה שימוש נוסף בטיעון זה כשטענה כי התושבים הפלסטינים נהנים מהפקעת אדמותיהם כי הם מועסקים בהתנחלויות שהוקמו על אדמות אלו. הטענה הזו נכללה בתשובה של המדינה לעתירה נגד הפקעת אדמות מהכפר ענאתא על חלקם נבנתה מעלה אדומים וחלק מהאדמות סופחו להתנחלות כפר אדומים, וחלקן הועבר לחטיבה להתיישבות שהעבירה אותן לחקלאות יהודית.

מי שכאמור ניסחה את שלד הטיעון המבריק הזה לראשונה היתה פליאה אלבק, ששירתה במשך 24 שנים כמנהלת המחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה. אלבק טענה בחוות דעת משפטית בשנת 1991 שיש לדחות תביעת פיצויים של תושב חאן יונס שאשתו נהרגה בפעולת צה"ל כיוון "שהתובע רק הרוויח ממות המנוחה, שכן בחייה היה חייב לפרנס אותה ועתה איננו חייב בכך – לכן נזקו הוא לכל היותר אפס". אבל לך תנסה להסביר את ההיגיון הזה לערבים.

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.