מפי אייל מלול, מראשי מאבק עובדי ״ביכורי השקמה״

(יוסי דהאן)

דברים שכתב ידידי הותיק אייל מלול, מראשי מאבק עובדי "ביכורי השקמה" בבעלי החברה, טייקון המזון ומדליק המשואה החברתי, רמי לוי:

לפני שנה וחצי נקלטתי לעבוד כנהג טריילר בחברת "ביכורי השקמה", פגשתי שם פסיפס של מלח הארץ בגירסה הכהה. אנשים חרוצים וחכמים יותר ופחות, כמו כל קבוצה אנושית אחרת. מנהלינו, אפרים, גילי ויניב ניהלו את המחסן ביד רמה ועם הרבה אינטלגנציה רגשית אהבה ואיכפתיות.

אידיליה זו הופרה, כאשר על פי דבריו של רמי לוי, הוא נאלץ לרכוש את מלוא המניות של "ביכורי השקמה". ואז תוך התעלמות מוחלטת מיחסים אנושיים חברתיים בסיסיים ויחסי עבודה תקינים, הודיע אדון לוי כי הוא סוגר את החברה. וכך בשנת 2015 מרשה לעצמו מעסיק מגלומן להודיע על סגירת מפעל ללא קיום שום דיאלוג עם עובדיו. אדון לוי קרא לי לשיחה בת 10 דקות שלאחריה, דמותו, שדימיתי אותה בטעות בעיניי, קרסה. פגשתי מניפולטור חסר מעצורים ועכבות.

הקמנו ועד כשהיוזמים היו נורית אמיתי רמית אסטנג'לו ועופר שחר. גייסנו 140 חתימות מתוך 180 עובדים בתוך יומיים. ההסתדרות התגייסה למאבק המשפטי, אך לצערי כשלה ביחסיה הישירים עם העובדים, כך למשל היא לא ארגנה כנסים עם העובדים המוחלשים ולא הסבירה לנו את משמעות המאבק ויחסי העבודה.

המציאות הקפיטליסטית הביריונית הזו גרמה לחלק מחברינו העובדים המוחלשים הדואגים לפרנסה ולהישרדות הכלכלית של משפחותיהם, לזלוג לחברה של רמי לוי. למי שאגדות וכתרים נקשרו לראשו, שפוליטיקאים נמצאים בכיסו, שנכנס ויוצא בכנסת ככל העולה על רוחו. מרתק ועצוב היה לראות חברויות קורסות ויחסים אנושיים מתפוגגים. למרות זאת, אני מסיים באופטימיות רבה. קבוצה קטנה של נשים וגברים עומדת על זכותה הבסיסית והאנושית להתפרנס בכבוד ולא מתבטלת בפני טייקון, חבורה שרתמה נשים וגברים, פעילים ואינטלקטואלים, חבר כנסת נפלא, ואנשי תקשורת שלבם במקום הנכון.

אסיים בתודה לחבר כנסת יוסי יונה, לעמי שטייניץ, מירב אלוש, אבי עמית ואושרת קוטלר.
תבורכו מפי עליון.

אייל מלול

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. דוד מלול

    אייל כל הכבוד לכך שיצאת למאבק מאחל לך שתגיע למקום עבודה עם שכר גבוה יחס אנושי ושתוכל להגיע יעדים פיננסיים כמו דירה בקרוב בכל העולם יש פחות עשירים ופחות עניים רק ישראל היא מדינה עם פערים גדולים הצמצום הוא איטי והוא יצליח אם הוועדים הגדולים יוותרו למען העובדים עם השכר הנמוך