מקלטי מס: מדינת רווחה לתאגידים

(יוסי דהאן)

דיון על מיסים גורם לרוב האנשים לנמנם ולחלום, אבל כפי שאמר ג'ון אוליבר, "אם אתה מתכוון לבצע משהו ממש מרושע, תסתיר את זה בתוך משהו ממש משעמם".

מחקר חדש של ארגון Oxfam על מקלטי מס מגלה, בין היתר, שהמדינות המתפתחות והמימשל האמריקאי מפסידים 100 מיליארד דולר כל שנה כיוון שתאגידים בינלאומיים מסתירים את הרווחים שלהם במקלטי מס מחוץ למדינות בהן הם פועלים.

המחקר בחן 200 תאגידי ענק וגילה כי תשעה מתוך עשרה עושים שימוש במקלטי מס. כמו כן, על כל דולר שחמישים התאגידים הגדולים ביותר בארצות הברית שילמו כמס בין השנים 2008-2014, הם קיבלו 27 דולר מהממשל הפדרלי בחזרה, כהלוואות, כערובה להלוואות וככספי חילוץ.

מדינת רווחה לתאגידים; כפי שכותב ניקולס כריסטוף, תארו לכם את הנזק העצום שגורמת התלות הזו במנגנון הרווחה של המדינה לתאגידים התלויים בה, את הפגיעה ברוח היזמות שלהם ואת ההשחתה באופיים של הנזקקים הללו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.