מקרה אורשר עלול ליצור תקדים מסוכן

(יוסי דהאן)

חופש הביטוי היא זכות יקרה ופגיעה מדי בישראל. אין צורך לכרסם בה על מנת לצאת נגד המלל הגזעני המבחיל של גידי אורשר. הזכות לחופש הביטוי היא זכות לומר גם דברים משפילים, מקוממים ופוגעניים. על פי החוק הישראלי ביטוי הוא אסור כאשר הוא גזעני ומסית לאלימות, ונראה שדברי אורשר נכנסים להגדרה של ביטוי גזעני. אולם מי שצריך לטפל בעבירות אלו זו המשטרה במסגרת הדין הפלילי, לא המעסיק ובודאי לא פוליטיקאים, לא בהוראה של מירי רגב או אביגדור ליברמן לירון דקל. לא הייתי רוצה שיפטרו עובדים, ודאי לא עיתונאים שההגנה עליהם צריכה להיות חזקה יותר – על דברים שהם אומרים או כותבים כאנשים פרטיים מחוץ למקום העבודה. למרות שבמקרה של אורשר יש להניח שלגלי צה"ל יש טעמים משפטיים טובים לפיטוריו, כיוון שעל פי ההלכה המשפטית הישראלית הוא כנראה נכנס לחריג שעל פיו ניתן יהיה להוכיח (לאחר הליך שימוע על פי החוק) כי התבטאויותיו פוגעות ביכולתו כעובד למלא את תפקידו, במקרה שלו הדבר חמור אף יותר, כיוון שהוא עובד בשירות ציבורי וכן שפיטורי עובד במעמד של פרילאנסר צריכה לעמוד במבחנים פחות חמורים מאשר פיטורי עובד מן המניין, שהמחויבות של המעביד להעסקתו גדולה יותר.

עד עתה סנקציית הפיטורים של עובדים על בסיס התבטאויותיהם מחוץ למקום עבודתם ברשתות החברתיות הופעלה בעיקר נגד עובדים ערבים. הדבר האחרון שכדאי שיקרה זה שעובדים, במקרה הזה עיתונאי, יפוטרו על בסיס הוראות של פוליטיקאים למעבידים, פוליטיקאים שאין להם שום עניין בחופש הביטוי והששים לגזור קופון פוליטי מכל מהומה ציבורית. המדרון החלקלק הזה מתחיל בערבים, עובר דרך גידי אורשר ויגיע גם לעובדים ועובדות אחרים שיביעו דעות שאינן נושאות חן בעיני השליטים, או שאינם מוצאים חן בעיני הרוב, או כאלה שלא עומדים במבחני נאמנות מופרכים, מסוכנים ובלתי מוסריים. נדמה לי שבמקרה של אורשר, שהוא לא רק גזען אלא גם טיפש, הסנקציה החברתית לא פחות חמורה וקשה מהסנקציה המשפטית שנראית, במקרה הזה, מיותרת ומסוכנת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נתן

  אין שום דבר גזעני בדבריו.

  מדובר בלוגיקה פשוטה – אי אפשר מצד אחד לקשקש כל היום ש"פה זה לא אירופה" ומצד שני לרצות להיות מדינה מתקדמת.

  הגעתם למסקנה ש"פה זה לא אירופה" ?
  מצוין.
  עכשיו תדאגו שיהיה פה שיויון זכויות לנשים כמו בסעודיה, שיויון חברתי כמו במרוקו, יחס ללהטבים כמו בעיראק, מערכת חוק כמו בלוב, רפואה מתקדמת כמו בתימן וזכויות אדם כמו בסוריה.

  "אז יאלה בלגן
  מזרח תיכון ישן "( מילים ולחן – מ. צנעני)

  1. א

   וואו, תודה על ההסבר הלוגי! אתה ממש גאון! כמעט כמו אורשר.
   הלוגיקה שלך עקומה, למעשה היא כלל לא לוגיקה. אין כל קשר בין משפט אחד לשני בשלשול המילולי שעשית בלי בושה באמצע הרחוב הוירטואלי.

   ראשית, פה זה לא אירופה. עד לא מזמן הייתי בטוחה שזה ידוע לכולם מכל הקשת הפוליטית ומכל העדות, אבל מסתבר שיש איזה נתן שחושב אחרת. בושה למערכת החינוך.

   שום לוגיקה לא תשנה את הגיאוגרפיה, וגם לא אימוץ או דחיה של מנהגי מרוקו וסעודיה.

   למה אי אפשר לרצות להיות מדינה מתקדמת? מי קבע שאי אפשר? הגאון נתן? האם יש חוק שקובע שחייבים להיות מטומטמים ובורים בגיאוגרפיה כדי לתת זכויות לנשים או לקיים דמוקרטיה? והאם דרושה גם בורות בהיסטוריה ותחומים אחרים כפי שרוצה ארשור? כנראה שאין חוק שמונע ממך להוריד פה את יצירת מעייך ולברוח.

   האם בלוגיקה שלך מותר לקשקש כל היום על כך שזאת מדינה אירופאית מתקדמת ולתמוך בבביטוי גזעני ומסית לאלימות של שדרן רדיו? האם ב"אירופה" ביטוים כאלו מקובלים ועוברים בשתיקה?

   אני בספק אם הבורות, חוסר ההיגיון והלוגיקה, יכולות החשיבה וההבעה המוגבלות שהצגת הם ערובה לדמוקרטיה.

   1. נתן

    במדינה ששטופה במיסטיקה, עבודת אלילים, מיים קדושים וקברי צדיקים לא יהיו לא דמוקרטיה ולא זכויות לנשים.
    לא מוצא חן בעינייך, סע לברלין.

    1. א

     במדינה ששטופה בבורות וגזענות שאתה מקדם לא תהיה דמוקרטיה ולא זכויות נשים. אבל כנראה שזה מוצא חן בעינייך, ולכן אתה נשאר.

  2. ג. אביבי

   אורשר, גרבז' ושאר גזענים הם נייר הלקמוס של המגיבים כאן. מי שמצדיק אותם, כגון נתןצ'יק מגדיר את עצמו כגזען פתולוגי.

 2. א

  בהחלט כדאי שאורשר יפוטר. היה עדיף שרגב ביבי ושאר חבורת הזבל לא היו ממהרים לדחוף את אפם ללא שום מחשבה, לבוא בדרישות, לצאת בהצהרות מתלהמות ולהתערב בנעשה בגל"צ בצורה כוחנית. אבל אין מה לצפות מהם, הם תמיד יקפצו על ההזדמנת להתבהם ולהתלהם, ועל הסיכוי לעשות הון פוליטי.
  אני חוששת שהם עשו נזק, ובגללם אורשר לא יפוטר בסוף. אבל הסנקציה המשפטית
  לא מיותרת בכלל, היא דרושה ביותר. אין שום סנקציה חברתית כי אף אחד לא שמע על אורשר עד עכשיו, וסביר להניח שלחבריו הגזעניים לא אכפת. הוא גם לא ממהר להתנצל, מה שמוכיח שלסביבתו לא אכפת. בנוסף, פתאום כל מיני עיתונאים ואיגודים מחבקים אותו ומגינים עליו, כולל כותב המאמר. זה ההיפך מסנקציה, לדעתי זה בדיוק מה שהפרובקטור רצה.
  אין סיכוי לסנקציה פלילית, וכנראה שהיא חמורה מידי.
  האם אתה באמת מציע שהמדינה תמשיך להעסיק ולשלם לעובד שבגלל גזענותו כבר לא יכול לבצע את תפקידו, רק כדי שזה לא יראה כמו ניצחון לפוליטקאים?
  שירון דקל יצא בהודעה שהוא מבקש שפוליטקאים יסתמו ולא יפריעו לו, יצהיר שהוא לא מושפע מהלחץ, יעשה שימוע ויפטר אותו תוך כמה שבועות.

 3. ג. אביבי

  אני הייתי הרבה יותר מאושר אילו פיטוריו של אורשר הגזען הארסי-סדרתי היו כתוצאה מלחץ של הציבור המזרחי. חופש הביטוי במדינה דמוקרטית אינו חופש השיסוי וההסתה הגזענית.
  אני מתפלא שעוד לא קם גוף / עמותה משפטית שתתבע את הגזען הסדרתי הזה ואת דומיו (גרבז', קוטל-ר, משעול, רוטנברג ועוד) לדין במטרה להביאם למאסר ולדלל את ארנקם. כך נהוג במדינות מתקדמות. חבל שאנשי השיח המזרחי מגלים רפיסות ומעדיפים לתקוף דווקא את הפוליטיקאים שהפעם, לשם שינוי, כן עשו את חובתם.
  את השיח הגזעני המתלהם צריך לעצור וזה בכוחנו.