מ״גדר חיה״ לא יישאר כמעט דבר

(אלעד בר-נוי)

הרבה זמן לא היתה התעסקות תקשורתית אינטנסיבית כל-כך בספר, כמו זו שהתעוררה בסופ"ש האחרון בעניין "גדר חיה" של דורית רביניאן. המכירות של הספר זינקו בבת אחת. היו שקנו אותו מתוך עניין וסקרנות, והיו כאלה שקנו אותו בתור "קניית מחאה" כנגד ההחלטה של משרד החינוך. היו שבעֵת זעמם השוו את ההחלטה לאסור על לימוד הספר בתיכונים, לחרמות על ספרים כמו "חוות החיות" ו"האמן ומרגריטה". לאור הזינוק במכירות, המחשבה המיידית היא שמדובר בהפסד של משרד החינוך, שנראה שהשיג את ההפך ממה שרצה בכך שהפך ספר "על התבוללות" לרב-מכר ולנושא שיחה. אבל גם ההשלכות וגם המשמעות של ההחלטה הספציפית הזו הן רק תסמין קטן וזניח של רע גדול יותר, שלא נוח ולא קל לרוב המתנגדים לו לדבר עליו, או לזעום בגללו. ההחלטה של משרד החינוך היא בסופו של דבר עוד סקנדל שמושלך אל השמאל כדי שיהיה לו מה ללעוס, ולהרגיש שהוא נאבק בו. וזו הרי התנגדות מאד קלה: אין אפילו צורך לקרוא את הספר, שכבר הצטמצם לשני ממים עם ציטוטים נבחרים על חמאס וצה"ל, או לדיון מגוחך אם הספר כן מעודד או לא מעודד התבוללות. התשובה הציבורית להחלטת משרד החינוך היא אקטיביזם צרכני קל ונעים שפוגש את השמאל במקומות שנוח לו בהם.

בסופו של יום, מ"גדר חיה" לא יישאר כמעט דבר; חלימי וליאת טבעו בים הפוסטים והלייקים, ואנחנו נותרנו עם ספר טוב שהפך לכותרת.

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.