ניאוליברליזם - איך נכנסנו לבלגן הזה?

(יוסי דהאן)

קטע ממאמר מקיף ומעניין של ג'ורג' מונביוט על ניאוליברליזם, האידיאולוגיה הסמויה – וזה אחד מסודות הצלחתה ויעילותה – שמעצבת את חיינו כאן וחייהם של רבים אחרים בעולם בארבעים השנים האחרונות. המאמר הוא חלק מספר שעומד לצאת החודש: George Monbiot, "How Did We Get into This Mess?״.

"לניסיונות להגביל את התחרות הניאוליברליזם מתייחס כהתנגדות למימוש חירות. מיסים ורגולציה חייבים להיות מינימליים, שירותי ציבוריים צריכים לעבור הפרטה. לארגוני עובדים ולמשא ומתן קיבוצי על ידי ארגוני עובדים הם מתייחסים כאל עיוותים של השוק הפוגעים ביצירת היררכיה ברורה של מנצחים ומפסידים. אי שוויון הוא מידה טובה, זה פרס על יעילות ומנוע של יצירת עושר עבור כל אחד. ליצור חברה שוויונית יותר זו לא רק בלתי יעיל אלא גם מושחת מבחינה מוסרית. השוק מבטיח שכל אחד יקבל את כל מה שמגיע לו.

אנחנו מפנימים ומשכפלים את עיקרי האמונה הללו. העשירים משכנעים את עצמם שהם באמת השיגו בעצמם את עושרם באמצעות יכולותיהם, כשהם מתעלמים מהיתרונות שמקנים להם גורמים כחינוך, ירושה ומעמד, שאולי דאגו לכך שעושר זה יובטח עבורם. העניים מתחילים להאשים את עצמם בכשלונותיהם, אפילו כאשר יש בידם אפשרות לעשות מעט מאד כדי לשנות את הנסיבות…

אולם ההשפעה המסוכנת ביותר של הניאוליברליזם הוא לא המשברים הכלכליים שהוא יוצר, אלא המשבר הפוליטי. כשהמרחב בו פועלת המדינה מצטמצם, היכולת שלנו לשנות את מהלך חיינו באמצעות בחירות מצטמצם אף הוא. במקום זה, התיאוריה הניאוליברלית מצהירה שאנשים יכולים לממש את הבחירות שלהם באמצעות בחירה בשוק, באמצעות הוצאת כסף. אולם לחלק יש יותר כסף לבזבז מאשר לאחרים. בדמוקרטיה הגדולה הזו של בעלי המניות וצרכנים, ההצבעה אינה מתחלקת באופן שווה. התוצאה היא החלשה של העניים והמעמד הבינוני".

(דרך בריאן לייטר)

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.