ניר ברקת ממשיך להתסיס את הציבור שעליו הוא אמור לשמור

(יוסי דהאן)

ראש עירית ירושלים הנמצא במהלך קמפיין לראשות הממשלה במסגרת הליכוד לא מחמיץ את ההזדמנות לקצור רווחים פוליטיים גם במחיר של הבערת האש בעירו. בראיון הבוקר ל"ידיעות אחרונות", המתפרסם בעמוד הראשי של העיתון, מכריז ניר ברקת: "לא אגיע למצעד הגאווה. זו פגיעה בציבור הדתי". טיעון הפגיעה ברגשות הדתיים, או ברגשותיהן של קבוצות אחרות, הוא אחד הטיעונים החלשים להגבלה של זכות היסוד הדמוקרטית לחופש הביטוי. במדינה רב תרבותית שבה חיים בני אדם עם ערכים ואמונות שונות לא ניתן למנוע פגיעה ברגשות. רגשותיהן של קבוצות שונות נפגעות מהאופן בו אנשים מקבוצות אחרות מתבטאים או מתנהגים. רגשות חלק גדול מהציבור החרדי נפגעים מכך שנשים מתהלכות במרחב הציבורי במה שהם מגדירים כלבוש לא צנוע, או להבדיל – רגשותיהם של טבעונים נפגשים ממראה אנשים האוכלים בשר. רגשותיו של הרב יגאל לוינשטיין וחבריו נפגעים ממראה הומוסקסואליים ורגשותיהם של גזענים נפגעים מנוכחותם של ערבים. פגיעה ברגשות הללו אינה מצדיקה הגבלה של חופש הביטוי, פגיעה בזכותם לכבוד של מיעוטים או איסור על התנהגות.

כפי שטוען ד״ר יעקב בן שמש, באופן פרדוקסלי לעתים הטענה אודות פגיעה ברגשות רק מעצימה את הפגיעה ברגשות. אירועים שהיו יכולים להתרחש בשקט יחסי זוכים לפרסום רב ונוצרת מהומה ציבורית הגורמת לפגיעה קשה עוד יותר ברגשות של דתיים או של אחרים שכלל לא היו מודעים לקיומו של הארוע עד לפרוץ המהומה. מה שברור שטיעון הפגיעה ברגשות הוא מנוף יעיל ליצירת רווחים אישים, כלכליים ופוליטיים. במקרה של ראש עיריית ירושלים, כותרת ראשית בעמוד הראשון של "ידיעות אחרונות" היא בעלת ערך רב, ובחישוב הפוליטי הציני והחנפני שהוא עורך קולותיהם של הדתיים שישמחו לקרוא את הכרזתו רבים מקולות חברות וחברי הקהילה הלהט"בית ותומכיה וזו סיבה מספיק טובה לגנות את התנהגותם ולפגוע בזכותם לחופש הביטוי, לסכסך ולהתסיס את הציבור שהוא אמור לשמור על שלומו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. איזי גור

    הדרך אל ראשות הממשלה רצופה הרבה הרבה גועל נפש והרגשת קבס
    ראשי תיבות ברקת
    בהמה- רקבון- קיא, תועבה