נלחמים למען הפריפריה?

(יוסי דהאן)

"אני מברכת על החלטת הממשלה להעברת תקציבים ליהודה ושומרון, ושמחה לקחת חלק בתנופת ההתיישבות", אמרה שרת התרבות מירי רגב.

אתמול אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה העברה של 72 מיליון שקלים למועצות מקומיות וליישובים בגדה המערבית. באותה ישיבה דחתה ועדת השרים לענייני חקיקה, הכוללת את השר דוד אזולאי, נציג מפלגת השקופים, ואת שר האוצר החברתי, את הצעת החוק של חברי הכנסת קארין אלהרר וחיים ילין – שמטרתה לעגן את שיטת התקצוב של שירותי הרווחה מהמדינה לרשות המקומית בהתאם לדירוג החברתי-כלכלי של האוכלוסייה.

במצב הקיים, משתתף משרד הרווחה במימון של 75% מהשירות, ואילו הרשות מחויבת במימון בשיעור של 25%. כך לא אחת נאלצות רשויות במצב סוציו-אקונומי נמוך בכל רחבי הארץ, לוותר על שירותי רווחה חשובים, בשל היעדר יכולת תקציבית לגייס את התקציב התואם בגודל 25%.

מבקר המדינה ביקר בחריפות את שיטת המימון התואם בתקצוב שירותי הרווחה ברשויות המקומיות. בבדיקה שערך נמצא כי ההוצאה הממוצעת של משרד הרווחה בעבור כל מטופל ברשויות החזקות, גדולה מההוצאה הממוצעת ברשויות החלשות. הפער הגיע עד פי ארבעה בין הרשויות החזקות ביותר והחלשות ביותר. בדו״ח צוין כי פערים האלה אינם סבירים, וכי הם מצביעים על כך שבמשך שנים רבות הוקצו עשרות מיליארדי שקלים באופן שאין בו כדי לצמצם את הפערים בהיקפם ובאיכותם של השירותים הניתנים מטעם הרשויות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.