נתניהו ידאג: אפס זכויות לנהגי Uber

(יוסי דהאן)

ראש הממשלה חזר לפני מספר ימים מהכנס השנתי של האליטה הכלכלית והפוליטית הגלובלית בדאבוס שבשוויץ, שם פגש ידידים יקרים, אילי הון שאת האינטרסים שלהם הוא מייצג בישראל. בין היתר, פגש נתניהו שם את מנכ"ל תאגיד האפליקציה אובר -Uber – אפליקציה המאפשרת לאנשים לעשות שימוש ברכביהם ולהשתכר מהסעת אנשים המזמינים את שירותיהם. מנכ"ל אובר התלונן בפני נתניהו על כך שבישראל מערימים על האפליקציה שלו קשיים ולא מאפשרים לו להרוויח. נתניהו לא השתהה ומיד כשנחת בישיבת הממשלה הבוקר פנה לשר התחבורה ישראל כץ ואמר "פגשתי בדאבוס את מנכ"ל אובר. ישראל, אתה צריך לקדם את התחרות בענף". כץ ענה "עכשיו נזכרת לדבר על תחרות? תפקידי לא לדאוג לאילי הון זרים, אלא לכל אזרחי ישראל".
עולם התעסוקה של של "הכלכלה השיתופית" של חברות כ"אובר" "Lyft", ותאגידי אפליקציה נוספים הם חלומם הרטוב של נתניהו וחבריו מדאבוס. כתבתי על כך בעבר, אבל כדאי להזכיר שוב.

בזמן האחרון מתנהלות תביעות נגד חברת Uber חביבתו של נתניהו, על כך שנהגיה מפלים עיוורים ואנשים עם מוגבלויות אחרות. בתגובה לתביעה השיבה החברה כי היא אינה פועלת כמעסיקה של הנהגים אלא היא רק כמתווכת בין הנהגים נותני השירות לבין הצרכנים. הצגתן העצמית של החברות הללו כמתווכות ולא כמעסיקות, נועדה לאפשר להן לחמוק מהרגולציה המחייבות את המתחרות שלהן מהעולם הישן. רגולציה שהמתחרות של אובר כפופות לה. רגולציה ציבורית שנועדה להגן על ערכים כאי-אפליה, וערכים חברתיים אחרים כהגנה על זכויות עובדים. לצד הנוחות והמחירים הזולים שהכלכלה השיתופית מייצרת עבור הצרכנים, היא מייצרת עבור העובדים בחברות כ-Uber וחברות אחרות, שוק עבודה קפריזי של משרות ארעיות, בתנאי עבודה נחותים. משרות נטולות זכויות סוציאליות ונעדרות כל ביטחון כלכלי. המרוויחים העיקריים משוק העבודה הזה, מלבד הצרכנים, שאין להם שום עניין בשותפות ואחווה, הם ממציאי האפליקציות ובעלי ההון שעומדים מאחוריהם.

בכלכלה הישנה והמושמצת, שבה עדיין אנשים שמבצעים עבודה זוכים להגנה של חוקי עבודה ונהנים מסל זכויות שחברות האפליקציה של הכלכלה השיתופית, המתארות את עצמן כרובין הוד כלכלי, מנסות להתחמק ממנו בכל דרך. רוב עובדי הכלכלה השיתופית הם אנשים ששכרם מעבודה במשרה מליאה או חלקית, אינו מספיק לצרכי משפחתם, ולכן הם נאלצים למצוא לעצמם מקורות הכנסה נוספים כגון שימוש ברכבם הפרטי על מנת להסיע אנשים, או השגחה על חיות מחמד של זרים, אפיית עוגות והתקנת וילונות.

בצרפת, בארצות הברית ובמקומות אחרים, התארגנויות עובדים ורשויות השלטון החליטו להיאבק בהפרת החוק ובהתחמקות מהאחריות החברתית של חברות הכלכלה השיתופית. כך לאחרונה, נפסק בקליפורניה כי נהג של חברת Uber, צריך להיחשב כעובד הזכאי לכל הזכויות הנובעות ממעמד זה ולא לקבלן עצמאי נטול כל זכויות והגנה. נתניהו ידאג שכאן זה לא יקרה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ליכודניק

  התביעה נגד אובר היא בגלל שנהגים סירבו להסיע את כלבי הנחיה. מן הסתם, גם נהג מונית פרטי לא ישמח לכך, בגלל הנזק לריפוד והצורך לנקות את המושב אחרי הנסיעה. דוקא באובר אפשר לפתור זאת בקלות, לא ע"י רגולציה, אלא ע"י תמריץ חומרי- אובר צריכה רק לתת תעריף גבוה יותר לנהג שמוכן להסיע כלבי נחייה, ותעריף גבוה יותר לכל נסיעה כזו. רגולציה על נהגי מוניות היא יקרה בהרבה.
  בקיצור, זה לא טיעון מהותי נגד אובר.

  לגבי ההשפעה על הכלכלה המסורתית: כאילו שהיא מצליחה ליצור די משרות שהן גם מעניינות, גם בטוחות וגם מכניסות. כאילו שאנשים חולמים על קביעות כנהגי מונית או חדר

 2. ליכודניק

  -המשך של שליחה בטעות-
  כאילו שאנשים חולמים על קביעות כחדרנים או נהגות מונית. אפשר לטעון ההיפך, שאובר עוזרת לסטודנטים להתקדם לאותן משרות רווחיות ובטוחות יחסית, ונותנת לעניים עבודה גמישה בה הן עדיין רואים את ילדיהם, בלי הקומבינות שצריך כדי לקבל מס' מונית- וכמובן, שחברות השיתוף מאפשרות לעניים להינות משרותים שהיו מחוץ להישג ידם, כמו מוניות ונופש.

  1. לגילזציה עכשיו!

   צריך להתרכז במאבק למען פיתוח ונגישות התחבורה הציבורית, וכן גם למסלולים יעודיים לרכיבה על אופניים. וגם אם יוסי סבור שהוא צודק בטענותיו כנגד אובר עליו להבין שלא הוא ולא השלטון יוכל לחסום את הטכנולוגיה מלהתקיים ולהתפתח, ואף אם יצליחו לחסום את אובר תקום לה אלטרנטיבה שתמלא את החסך. ובהקשר לנושא זה, אני מאמין שבתוך כשני עשורים הטכנולוגיה של הייפרלופ* תבשיל ותהפוך פרקטית, לכן עלינו לדאוג מעתה שתהיה התאמה עתידית לכך בתשתיות הרכבת התת-קרקעית.

   *https://en.wikipedia.org/wiki/Hyperloop