סערת תיאטרון אל-מידאן: על Prison Theatre וסל התרבות

(נפתלי שם טוב)

ההצגה ״הזמן המקביל״ של תיאטרון אל-מידאן אינה עוסקת בהלל ושבח לרוצחים, אלא בזכויות אדם של אסירים. בעולם ובגם בישראל יש ז'אנר שלם שנקרא Prison Theatre: בין אם מדובר בהצגות שנעשו בהשראת חיי אסירים ובתחקיר עומק שלהם, כמו במקרה הזה של "הזמן המקביל", ובין אם האסירים עצמם מציגים על חייהם. לא ברור לי במה שונה ההצגה הזאת מהסרט הידוע "מאחורי הסורגים", למשל, שגם בו דמויותיהם של האסירים הפלסטינים נוצרו בהשראתם של אסירים אמיתיים.

כחבר ועדת הרפרטואר של תיאטרון בסל תרבות, אני רוצה להסביר כמה דברים על תהליך ועקרונות. ראשית, כל חברי הוועדה הם מתנדבים ללא שכר. שנית, סל תרבות ארצי אינו צנזורה על תכנים ומסרים! המשמעות של אישור סל תרבות הוא כניסה למאגר הצגות מסובסדות. כך ביה"ס יכול, וזה אכן קורה, אם משתלם לו, להזמין הצגה שאינה במאגר סל תרבות. כמו כן, לא כל הרשויות המקומיות הם חלק מסל תרבות ארצי. כך שבפועל יש לא מעט רשויות שיש להן ועדות סל תרבות עצמאיות שאינן כפופות למשרד החינוך.

מטרת סל תרבות היא חינוך לאמנויות השונות, ולא חינוך באמצעות אמנויות לערכים ומסרים חוץ-אמנותיים. כך, הצגות דידקטיות בנושאי זהירות בדרכים או מניעת סמים הינן לרוב מחוץ לתחום, אלא אם הן הצגות איכותיות מבחינה אמנותית. אז נכון שלא תמיד ניתן להפריד בין פוליטיקה לאמנות באופן חד – אבל בסופו של דבר, הנימוקים לאישור של הצגה למאגר הם נימוקים מקצועיים אמנותיים שקשורים לרמת הכתיבה, בימוי, עיצוב וכמובן משחק.

כעת, ששר החינוך נפתלי בנט דורש הוצאה של ההצגה ״הזמן המקביל״ מסל תרבות, על אף שהיא עומדת בקריטריונים מקצועיים, הרי שהוא מבקש להכניס לתוך שיקולי הוועדה קריטריונים העוסקים בתכנים ומסרים באופן בוטה. הדבר עלול להוות בומרנג או גול עצמי, משום שאז כל חבר ועדה יוכל לאשר או לפסול הצגות שהתכנים שלהן לא נראים לו על אף שההצגה עומדת היטב מבחינה מקצועית.

אני לא נכנס לדיון התיאורטי המרתק כשלעצמו על היחסים שבין הפוליטי לאסתטי (ואף כתבתי על כך מאמר בתיאוריה וביקורת 34, בעקבות פסטיבל עכו). ונכון הוא שהעמדה הנייטרלית שאני מציג כאן היא כשלעצמה "פוליטית" וכו'… אבל שמירה על עמדה זו היא הכרחית. אין זה אומר שהערכים והתכנים לא מדוברים, אך השאלה המרכזית שתמיד עומדת לדיון היא כיצד תכנים וערכים אלה מעוצבים על הבמה, ואיזה חוויה אסתטית הם יוצרים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.