על גברים ליברלים ואלנבי 40

(תמי ריקליס)

כל מיני גברים שאני מכירה ואפילו מחבבת עשו לייק לססטוסים של גברים אחרים, שאחרי המקרה באלנבי 40 נזכרו שזכותן של נשים על גופן ובחירתן מה לעשות עימו הן הלפיד המאיר את דרכם המוסרית והתגלמות הפמיניזם עלי אדמות. כי כשלא מדובר בכיבוש, למשל, כל מיני בחורים סמי-שמאלנים נהיים נתינים נורא צייתנים של החוק, חסידים שוטים של ליברליזם ושל הסדר הקפיטליסטי, ונסוגים לאיזו עמדה שמצמצמת את הסיטואציה לשורה יבשה של הסכמה; מקסימום, יסתפקו באיזו טענה שזה ״בעיייתי״ או לא חד משמעי. מי שטוענת אחרת (ומצער, אבל לרוב זה באמת טוענת ולא טוען) היא ארכאית ופוריטנית ומסכנת את ההנאה המינית הבריאה של נשים אחרות ו״אי אפשר יותר ליהנות ממין בעולם הזה״. אם שומעים את העדות הקשה של הבחורה במאקו, מבינים בכל מקרה שזה ממש לא המצב. לא היתה הסכמה, לא היה רצון, לא היתה צלילות. לכל הפחות, היה ספק ענק שאיש לא טרח לבררו. להגיד את זה לא שולל ממנה או מנשים אחרות את הסוכנות.

זו ברוטליות נפשית להסתכל על הסיטואציה המחרידה הזאת שנקלטה בטלפונים ניידים בשוויון נפש של ככה זה וזו בחירה שלה. מי שמתייחס לזה כך, חי בעולם מדומייין שבו יש שוויון מגדרי, שבו ההתרחשות הזאת היא לא הקצנה של יחסי הכוחות השגרתיים והמוצקים של היום-יום הווירטואלי והממשי. מי שמתייחס לזה כך, לא מקשיב כנראה למה שהידידות הנשים שלו מספרות לו, ולא קולט את הנתונים שהוא שומע כל יום על אונס והתעללות ורצח של נשים כמשהו כקורה לידו, בסביבתו, בנפשו ובנפשם של כל המקיפים והמקיפות אותו.

מאד מדכא לגלות שברגעי מבחן כאלה, שני עברי המתרס מתארגנים מגדרית ונשים יוצאות למאבק בעיקר עם עצמן (עם חריגים, כמובן, ותודה לגברים חמודים וטובים). רוב המלל שקראתי בעניין הגיע מנשים, המארגנות של המחאה וההפגנה בערב שלישי הן נשים, וכך גם מי שלפחות בפיד שלי הפיצו את האיוונט. כי אפילו במקרה כזה, שלגברים רבים היה בו תפקיד אקטיבי לחלוטין של צפייה ושל עידוד ושל צילום, אלימות נגד נשים תמיד נתפסת כנושא ״נשי״, כמאבק פמיניסטי של נשים בשביל נשים שלגברים אין בו מקום. אבל זה מאבק שגברים צריכים וחייבים להיות אקטיביים בתוכו, כי הוא לא מתחיל ונגמר בחבורה שהיתה שם אלא בעצם קיומו של המקום הזה, בטיפול המאוחר של המשטרה וכן הלאה. בגלל זה בעיני לא צריך להסתפק באמירה ״דמיין שזו אמא שלך או אחותך או חברה שלך או הבת שלך״. לא. תראה את עצמך שם, תזהה את עצמך, זה אמור להיות מספיק מזעזע. זה אמור לך לרצות להתנגד לדבר הזה בדיוק כמו שאני מזדהה עם הבחורה שם.

נקודת האור היחידה שאני יכולה לחשוב עליה כרגע, היא שלפני כמה שנים אף אחד לא היה עושה עניין ממשהו כזה שמצולם, או למשל מהקלטות של ניצולות אונס שעוברות התעללות שנייה בבית המשפט, כפי שהובאו לאחרונה בתוכנית של רביב דרוקר ועשו עניין גדול. אגב, קריאות העידוד של הקהל במועדון לא מאד שונות מה״תדגימי לנו״ וה״את בטוחה שהוא חדר אליך?״ שיצאו לשופטים שם מהפה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.