על גנגסטרים פוליטיים וגבולותיו של המחנה ציוני

(יוסי דהאן)

גנגסטר פוליטי. חבר הכנסת איתן ברושי (משוריין התנועה הקיבוצית ברשימת "המחנה הציוני"), מאיים השבוע בישיבת הסיעה על חבר הכנסת יוסי יונה: "ניפגש בפריימריס". האיום בא בעקבות הצעת החוק של השדולה לצדק חלוקתי בכנסת, שיוסי יונה הוא אחד מראשיה – הצעה שנועדה ליצור חלוקה שוויונית יותר של כספי הארנונה בין הרשויות המקומיות השונות, וקובעת שכספי הארנונה של מועצות אזוריות יחולקו בינן לבין רשויות מקומיות המצויות בטווח של שישים קילומטרים מאותה מועצה אזורית. חברי הכנסת ברושי ודני עטר (משוריין תנועת המושבים ברשימה) פנו במכתב בהול ליו״ר המפלגה יצחק הרצוג ויו״ר הסיעה מירב מיכאלי, בבקשה לכנס ישיבה דחופה של הסיעה על מנת לסכל את העלאת הצעת החוק. אל תתפלאו אם מאימת נקמת הפריימריס של חברי המושבים והקיבוצים, לא מעט מחברות וחברי הכנסת של הסיעה, חלקם נושאי דגל הצדק החברתי, ייכנעו לאיומים של ברושי ועטר.

על מנת לעמוד על אי-הצדק ההיסטורי של חלוקת כספי הארנונה בישראל מומלץ לקרוא את תחקירו המצוין של אור קשתי בסוף השבוע ב"הארץ": "כך מעבירים צה"ל והממשלה מיליארדים בדמי ארנונה ליישובים מבוססים". דוגמה אחת מיני רבות המוזכרת במאמר: "בין קרית עקרון למושב קדרון מפרידים כעשרה קילומטרים בלבד ומחנה צבאי אחד — בסיס חיל האוויר תל נוף. אלא שבין שני היישובים מרחפת הפרדה נוספת: בעוד שהמושב השייך למועצה האזורית המבוססת ברנר נהנה מארנונה של יותר מ-15 מיליון שקלים שמעביר משרד הביטחון, המועצה המקומית שצמחה מתוך מעברת עולים אינה מקבלת דבר. וזו רק דוגמה אחת".

"הארנונה שמשלמת הממשלה לרשויות המקומיות הגיעה ל-900 מיליון שקל בשנה, וגם זה הערכת-חסר. הסכום הגדול לא מתחלק באופן שווה בין היישובים השונים, שבחלק מהמקרים עשו מעט מאוד, אם בכלל, כדי ליהנות מעשרות מיליוני שקלים בשנה. הסיוע הישיר והפחות מדובר הזה של הממשלה הוא אחד מסודות הצמיחה של הרשויות החזקות. בחמש השנים האחרונות צמחו ההכנסות העצמיות של היישובים העניים ביותר ב-3% – בהשוואה ל-16% ביישובים המבוססים ביותר. הארנונה הממשלתית היא אחד המנגנונים להגדלת פערים".

ואילו הבוקר, ברושי מגדיר את גבולות המחנה הציוני: "יוסי יונה הוא לא חלק טבעי מהמחנה הציוני".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ג. אביבי

    ברושי ועטר נמצאים במחנה הציוני בגלל כניעתו של הרצוג ללחצי השדולות של הקיבוצים והמושבים. בתקופת יחימוביץ כראשת העבודה בוטלו השריונים החזיריים הללו. מכהונתה ועד הבחירות האחרונות בצדק לא נבחרו נציגים מהסקטורים מעוטי האוכלוסין הללו אך עתירי ההון והאינטרסים השלטוניים.
    לגבי הרצוג אין לי אשליות – הוא ייכנע לקיבוצים ולמושבים. מעניין כיצד תנהג הח"כית מיכאלי.