על גניבת שכר וארגוני עובדים

(יוסי דהאן)

לא מספר תפוחים רקובים אלא חצי ארגז. כמעט מחצית מהמעסיקים שנבדקו בשנה שעברה על ידי פקחי משרד הכלכלה לא טרחו לשלם לעובדיהם את המינימום של הפרשות לפנסיה. על פי הדיווח של מיקי פלד ב"כלכליסט״, חלק מהמעסיקים כתבו בתלוש השכר של העובדים שהם משלמים את החלק שלהם של הפנסיה כדין, ואפילו ניכו מהנטו של העובד את החלק שמיועד לקרן הפנסיה – אבל השאירו את הכסף אצלם.

ברור מאליו שהגניבה הזו לא מתבצעת מתלוש השכר של עובדים בעלי שכר גבוה, אלא מעובדים מוחלשים בעלי שכר נמוך, חלק גדול מהם כנראה עובדי קבלן. במקרים רבים, העובדים והעובדות שמהם גונבים שכר אינם מודעים לגניבה ואם הם מודעים אליה, החשש שיפוטרו בעקבות התביעה מונע מהם לתבוע. כמו כן, עלויות התביעה הן גבוהות יחסית עבורם ולעורכי דין לא משתלם לייצגם בשל דמי הטרחה הנמוכים. חשוב לציין שעובדים אלו, שכוח המיקוח שלהם מול תאגידי הפנסיה הוא קטן ביותר, משלמים את דמי הניהול הגבוהים ביותר.

לכאורה דרך משפטית יעילה יותר של עובדים כאלו לתבוע את זכויותיהם היא להגיש תביעה ייצוגית, אולם ההסתדרות מנעה זאת בחוק שקבע כי כאשר העובדים מכוסים בהסכם קיבוצי שנחתם על ידי ארגון עובדים לא יהיה ניתן להגיש תביעה ייצוגית. מפסק דין עקרוני וחשוב מאד שניתן בבית המשפט העליון לאחרונה עולה כי גם עובדים שמיוצגים על ידי ארגוני עובדים ושזכויותיהם נפגעו, יוכלו להגיש תובענות ייצוגיות נגד מעסיקיהם בנסיבות בהן ארגוני העובדים מועלים בתפקידם.

מהתמונה שמשרטטת בפסק הדין שופטת בית המשפט העליון דפנה ברק-ארז על מצבם של עובדים בענף השמירה, עולה שעובדים מוחלשים אלו, ששכרם הוא מן הנמוכים במשק, סובלים במשך שנים מהפרה נמשכת ושיטתית של זכויותיהם. ההסכם הקיבוצי שאמור היה להגן על זכויותיהם הפך לאות מתה. ארגוני העובדים, הסתדרות העובדים הכללית החדשה והסתדרות העובדים הלאומית, לא נקפו אצבע להגן על זכויותיהם הבסיסיות של העובדים. הם נהנו לאורך שנים מדמי החבר ודמי הטיפול הארגוני-מקצועי שנוכו משכרם של העובדים וזרמו לקופתן אולם זנחו את חובתם לעובדים.

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.